Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego (kcal) | MIND YOUR BODY

KALKULATOR ZAPOTRZEBOWANIA KALORYCZNEGO (KCAL)

Energia to jeden z najważniejszych parametrów, niezbędnych do życia. Twój organizm potrzebuje energii do wykonywania każdej codziennej czynności. Co więcej, Twoje ciało wykorzystuje energię nawet podczas oddychania i snu. Energia ta pochodzi z jedzenia, które każdego dnia spożywasz, a jej zawartość w żywności mierzalna jest w jednostkach kilokalorii. Licznik zapotrzebowania kalorycznego to rewelacyjne narzędzie, które pozwoli Ci wyliczyć, ile kalorii potrzebujesz przyjąć w ciągu dnia, w zależności od wyznaczonego celu treningowego. Do obliczenia swojego zapotrzebowania kalorycznego za pomocą poniższego kalkulatora wystarczy kilka parametrów: płeć, wiek, waga oraz wzrost. Należy także określić swój poziom aktywności oraz wybrany cel. Gotowe!

WARTOŚCI KALORYCZNE PRODUKTÓW

Zapewne liczenie kalorii to jedna z pierwszych rzeczy, która przychodzi Ci do głowy, niezależnie od tego, jaki cel treningowy wybrałeś. Musisz wiedzieć, że nie jesteśmy zwolennikami takiego podejścia (obsesyjnego wyliczania kalorii w każdym posiłku), jednak jeśli chcesz zyskać ogólne rozeznanie, spójrz na tabele poniżej:

WARTOŚĆ KALORYCZNA DLA POPULARNYCH OWOCÓW
PRODUKTILOŚĆKALORIE
Jabłko1 średnie80
Banan1 średnie101
Pomarańcza171
Truskawka1 szklanka53
WARTOŚĆ KALORYCZNA W WARZYWACH

PRODUKTROZMIARKALORIE
Brokuł1 szklanka40
Marchew1 szklanka45
Bakłażan1 szklanka38
Sałata1 szklanka7
WARTOŚĆ KALORYCZNA DLA PODSTAWOWYCH PRODUKTÓW
PRODUKTROZMIARKALORIE
Chleb1 kromka75
Wołowina1 plaster120
Jajoduże79
Pizza1 kawałek180
Hamburger1280
WARTOŚĆ KALORYCZNA DLA POPULARNYCH NAPOJÓW
PRODUKTROZMIARKALORIE
Coca-cola1 szklanka97
Cola dietetyczna1 szklanka3
Mleko chude1 szklanka104
Mleko1 szklanka150
Sok pomarańczowy1 szklanka115

Są to tylko niektóre produkty i oczywistym jest, że trudno byłoby zamieścić tu całą dostępną na rynku żywność. Dodatkowo chcemy podkreślić, że nasz wykwalifikowany i doświadczony zespół chce, aby powrót do formy i zdrowia był dla Ciebie swego rodzaju przyjemnością, a nie utrapieniem. Owszem, skuteczne treningi wymagają stosowania się do niektórych zasad żywieniowych, jednak ich głównym celem nie jest uprzykrzenie życia, a  raczej poprawa jego jakości. To właśnie stąd wynika niechęć naszych ekspertów do codziennego liczenia kalorii, jednak obliczenie ogólnego zapotrzebowania kalorycznego uważamy za istotne.

PRZELICZNIK ZAPOTRZEBOWANIA KALORYCZNEGO – JAK DZIAŁA?

Obliczenia w kalkulatorze bilansu kalorycznego odznaczają się wysoką precyzją, jeżeli pod uwagę zostaną wzięte wszystkie niezbędne czynniki. Jednym z podstawowych parametrów decydujących o zapotrzebowaniu energetycznym danej osoby jest jej płeć. Nie od dziś wiadomo, że zapotrzebowanie na energię u kobiet i mężczyzn jest różne. Mężczyźni posiadają zazwyczaj znacznie większą ilość tkanki mięśniowej w stosunku do tkanki tłuszczowej i spalanie kalorii w męskim organizmie zachodzi po prostu o wiele szybciej. U kobiet zależność ta jest często odwrotna i stąd też kalorie w ciele kobiety spalane są wolniej. Drugim parametrem jest wiek, gdyż to właśnie wraz z upływem lat metabolizm zwalnia, co ma bezpośredni wpływ na słabsze e spalanie kalorii, a w konsekwencji mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne. Ostatnim parametrem jest aktywność fizyczna. Trzeba pamiętać, że im większa i bardziej intensywna, tym więcej kalorii z wartościowych posiłków należy dostarczyć Twojemu organizmowi.

ZAPOTRZEBOWANIE KALORYCZNE – WAŻNE INFORMACJE

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne (kaloryczne) to nic innego, jak ilość energii, którą należy dostarczyć każdego dnia organizmowi w pożywieniu, aby pokryć wydatki energetyczne wynikające z podstawowej przemiany materii oraz dodatkowej aktywności fizycznej. Co więcej, dostarczanie organizmowi dziennego zapotrzebowania energetycznego w jakościowo wartościowym pożywieniu jest warunkiem utrzymania stałej wagi. Standardowo przyjmuje się, że średnie zapotrzebowanie kaloryczne dla kobiet wynosi około 2000 kcal, natomiast dla mężczyzn 2500 kcal. W przypadku chęci zwiększenia masy ciała lub jej zmniejszenia wartość tę odpowiednio się podnosi, lub obniża. Dodatkowo należy pamiętać, że zapotrzebowanie zmienia się w trakcie intensywnego wysiłku, w czasie ciąży, połogu i karmienia piersią oraz w okresie dojrzewania (szybkiego wzrostu i rozwoju organizmu).

WYLICZENIE ZAPOTRZEBOWANIA KALORYCZNEGO – DLACZEGO WARTO?

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego będzie świetnym narzędziem nie tylko dla osób, które chcą schudnąć, ale także dla tych, które muszą przybrać na wadze np. po okresie długiej rekonwalescencji związanej z operacją, czy z innych względów zdrowotnych lub preferencji sylwetkowych. Jest to też doskonała pomoc w przypadku rehabilitacji, by dostosować ilość przyjmowanych kalorii do aktualnej sprawności, a co się z tym wiąże, także poziomu aktywności ruchowej. Kalkulator ten pozwoli odzyskać kontrolę nad zdrowym żywieniem, zwłaszcza w połączeniu z fachową poradą i profesjonalnymi wytycznymi zespołu ekspertów MIND YOUR BODY. Należy pamiętać też, że powyższy licznik zapotrzebowania kalorycznego jest przeznaczony tylko dla dorosłych i nie jest odpowiedni dla kobiet w ciąży.