Skip to content

Skręcenia, zwichnięcia i urazy sportowe

Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że urazy w sporcie są nieodłącznym zjawiskiem. Najczęściej wynikają z nieodpowiedniej rozgrzewki, braku koncentracji, czy podejmowania zbyt intensywnego wysiłku bez przygotowania. W dzisiejszych czasach aktywność fizyczna staje się coraz bardziej popularna, a urazy często wiążą się ze ślepym podążaniem za trendami i przecenianiem własnych możliwości. Istotne jest, aby nie lekceważyć nawet najbardziej błahych z pozoru kontuzji, gdyż mogą one prowadzić do poważniejszych dolegliwości.

MYB-Uslugi_Fizjoterapia_Urazy-sportowe

Bezpośrednio po urazie zalecane jest postępowanie wg zasady PRICE:

  • P (protection) – ochrona stabilizatorem,
  • R (rest) – odpoczynek,
  • I (ice) – chłodzenie,
  • C (compression) – ucisk
  • oraz E (elevation) – trzymanie uniesionej kończyny.

Wyróżniamy 3 stopnie urazu w zależności od uszkodzenia więzadeł: naciągnięcie, naderwanie, całkowite zerwanie.

Odniosłeś kontuzje i chcesz wrócić do pełnej sprawności?

Sprawdź naszą ofertę.

SKRĘCENIE KOSTKI

Jednym z bardziej powszechnych urazów jest skręcenie stawu skokowego (potocznie nazywane skręceniem kostki). Z racji tego, że łatwo do niego doprowadzić, może przytrafić się niemalże w każdej sytuacji – wystarczy, że nieprawidłowo zeskoczysz nawet z niewielkiej wysokości, będziesz biegł po nierównym terenie, bądź niewłaściwie staniesz.

Tuż po urazie można spróbować poradzić sobie domowymi sposobami stosując zimne okłady i odpowiednio wysokie ułożenie nogi. Kiedy jednak dolegliwości nie mijają po kilku dniach należy udać się na konsultację z lekarzem lub fizjoterapeutą, który oceni obrzęk oraz stan więzadeł, zlecając właściwe i niezbędne dalsze postępowanie – najczęściej pewien rodzaj fizjoterapiii.

Przy jedynie naciągniętych więzadłach rehabilitacja skupia się na stabilizacji i poprawie ruchomości. Naderwanie powoduje konieczność zastosowania stabilizatora lub ortezy do momentu ustąpienia bólu, a następnie terapii manualnej w celu przywrócenia czucia głębokiego i mobilizacji stawu. Całkowite zerwanie więzadeł wiąże się z unieruchomieniem na kilka tygodni oraz bardziej zaawansowanymi technikami pracy terapeutycznej.

INNE NAJCZĘSTSZE URAZY SPORTOWE – KONTUZJE KOLANA

Kolejnym, równie częstym urazem są kontuzje kolana. W urazie stawu kolanowego uszkodzeniu najczęściej ulega łąkotka, więzadła krzyżowe lub rzepka. Staw kolanowy charakteryzuje się skomplikowaną budową. Często więc zdarza się, że pozornie niewielki uraz może nieść ze sobą poważne konsekwencje, a odczucia bólowe bywają nieproporcjonalne do wielkości uszkodzenia. Zwłaszcza w sytuacji, gdy podejmujesz aktywność fizyczną, warto, byś zdecydował się na konsultację ze specjalistą w zakresie rehabilitacji, aby wiedzieć, jak nie doprowadzić do poważniejszych komplikacji, czego unikać, a co zastosować.

Metodą diagnostyczną, która doskonale sprawdza się w tym przypadku jest USG. Pozwala ono na dokładne oszacowanie obszaru i wielkości uszkodzenia. W zależności od zniszczonych struktur w rehabilitacji kolana stosuje się ćwiczenia wzmacniające lub stabilizujące wykonywane pod okiem fizjoterapeuty oraz terapię manualną w celu przywrócenia mobilności stawu. Duże znaczenie ma tu także profilaktyka przeciwurazowa. Jeśli będziesz pamiętał o odpowiedniej rozgrzewce przed i regularnym rozciąganiu po treningu, specjalistycznym obuwiu oraz adekwatnych obciążeniach treningowych, z całą pewnością zminimalizujesz ryzyko kontuzji.