Skip to content
MYB-Uslugi_Redukcja-masy-ciala

Redukcja masy ciała

Zrzucenie wagi i pozbycie się tkanki tłuszczowej to najczęstsza motywacja do ćwiczeń i główny cel treningów. Warunkiem sukcesu jest dobrze zaplanowany trening odchudzający uzupełniony zdrową, zbilansowaną dietą, która dostarczy ćwiczącemu organizmowi potrzebnych składników odżywczych – budulca i energii w odpowiedniej ilości.

Plan treningowy powinien być przede wszystkim zróżnicowany (ćwiczenia siłowe przeplatane z aerobowymi i interwałowymi). Jego celem jest zwiększenie wydolności fizycznej, przyspieszenie metabolizmu i stworzenie deficytu kalorycznego, co w efekcie prowadzi do stopniowej redukcji tkanki tłuszczowej, spadku wagi i poprawy sylwetki.

Dobrze skonstruowany trening redukcyjny z czasem powoduje pobudzenie metabolizmu do tego stopnia, że spalasz kalorie, nawet gdy nie wykonujesz żadnej aktywności. Ważna jest też częstotliwość i optymalny czas ćwiczeń. Trening kardio musi trwać minimum 30 minut, gdyż proces spalania tkanki tłuszczowej zaczyna się dopiero po 20 minutach. Natomiast trening interwałowy, który z założenia jest bardzo intensywny, nie powinien przekraczać 40 minut. Jeśli jesteś początkujący, specjalista zapewne zaproponuje Ci 60-minutowy trening dostosowany do Twoich możliwości.

NAJWYŻSZY CZAS NA REDUKCJĘ?

Umów się! Pierwszy trening pokazowy zawsze gratis!

JAK DZIAŁA TRENING REDUKCYJNY?

Redukcja tkanki tłuszczowej następuje najszybciej przy zwiększonym metabolizmie. Ten z kolei poprawia się, jeśli regularnie uprawiasz różnorodną aktywność fizyczną. Na trening redukcyjny składają się trzy główne rodzaje aktywności:

  1. Aeroby powodują przyspieszenie tętna i oddechu, dotlenienie mięśni i narządów, a tym samym polepszenie ich pracy.
  2. Interwały (ćwiczenia o naprzemiennym bardzo szybkim i wolnym tempie) są bardzo intensywne i wymagające, ale dzięki nim spalasz kalorie nawet do 24 godzin po zakończeniu treningu.
  3. Z kolei ćwiczenia siłowe pozwalają budować i wzmacniać mięśnie, by pracowały efektywniej, zużywając więcej energii.

Samemu trudno to wszystko dobrze rozplanować, dlatego przyda Ci się pomoc trenera personalnego, który opracuje plan (treningowy i dietetyczny) dopasowany do Twoich oczekiwań. Wystarczy się go trzymać, by osiągnąć upragniony cel.

Warto zaznaczyć, że dobrze zorganizowany plan treningowy ma charakter kompleksowy – pracując nad celem nadrzędnym, osiągamy też inne pozytywne efekty, np. chcąc zredukować masę ciała, jednocześnie poprawiamy mobilność i wzmacniamy mięśnie okołokręgosłupowe. Gdy Twój główny cel zostanie osiągnięty, zmodyfikujemy plan treningowy, dostosowując go do Twoich aktualnych potrzeb (np. jeśli zechcesz wystartować w półmaratonie, włączymy do zajęć trening biegowy).