Skip to content

Przeczytaj nowy post

Ile kalorii spala spacer?

Spacerowanie to jeden z najpopularniejszych rodzajów aktywności fizycznej. Regularne chodzenie to dobry sposób na zapewnienie swojemu organizmowi odpowiedniej dawki ruchu każdego dnia. Jeżeli nie możesz, nie chcesz lub nie lubisz biegać i jednocześnie nie jesteś miłośnikiem ćwiczeń – spacer może okazać się dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Być może dopiero zaczynasz dbać o formę, albo miałeś/aś długą przerwę i potrzebujesz łagodnego “wprowadzenia” do ponownej aktywności fizycznej przed rozpoczęciem jej bardziej wymagających form? A może z powodu wieku, kondycji, dolegliwości lub upodobań chcesz skupić się wyłącznie na wysiłku o niedużej, lub umiarkowanej intensywności? Chcesz przy tym zrzucić nadprogramowe kilogramy i zadbać o wygląd dolnych partii ciała? Przeczytaj jakie korzyści może przynieść regularne chodzenie, ile kalorii można spalić podczas spaceru i od jakich czynników to zależy.

Korzyści płynące z chodzenia – nie tylko spalanie kalorii

Energiczny spacer to aktywność fizyczna dobroczynna dla kondycji całego Twojego ciała, a także dla psychiki i ogólnego samopoczucia. Wśród korzyści, które daje chodzenie można wymienić następujące:

 • dotlenienie organizmu,
 • redukcja tkanki tłuszczowej (w zależności od różnych czynników, opisanych poniżej, można spalić od 200 do nawet 500 kcal w ciągu godzinnego spaceru),
 • poprawa wyglądu całej sylwetki, a w szczególności nóg i pośladków,
 • polepszenie funkcjonowania układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i kostno-stawowego,
 • zapobieganie powstawaniu na nogach żylaków oraz tzw. “pajączków”,
 • zmniejszenie poziomu stresu i rozluźnienie napięć w ciele,
 • poprawa nastroju (dzięki zwiększeniu produkcji endorfin).

A zatem podczas spaceru nie tylko spalasz kalorie i możesz dzięki niemu schudnąć, ale też całościowo dbasz o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Podczas ładnej pogody spacer na świeżym powietrzu to przyjemność, ale kiedy aura nie sprzyja, pamiętaj, że chodzenie jest możliwe również na bieżni. Tak czy inaczej, zdecydowanie warto spacerować!

Od czego zależy ile kalorii spalisz podczas spaceru?

Czy wiesz, że w czasie chodzenia można spalić zaskakująco dużo kalorii? Ile dokładnie? Każdy z nas jest inny, a spacer spacerowi nierówny. W przypadku każdej podejmowanej przez człowieka aktywności fizycznej, na ostateczną ilość spalonych kalorii ma wpływ szereg czynników. Należą do nich:

 • wiek,
 • płeć,
 • waga,
 • skład ciała,
 • czas trwania/długość spaceru,
 • tempo i intensywność wysiłku (tętno).

Przyjrzyjmy się pokrótce wpływowi tych zmiennych na Twój wydatek energetyczny podczas spaceru.

Z wiekiem zmianie ulega nasza przemiana materii (ale na szczęście metabolizm znacząco zwalnia dopiero po 60. roku życia) i zmniejsza się masa mięśniowa, a to oznacza, że im jesteś starszy, tym mniej kalorii spalasz. Ze względu na uwarunkowania biologiczne kobiety spalają mniej kalorii niż mężczyźni. Taki stan rzeczy spowodowany jest m.in. tym, że mężczyźni są z reguły wyżsi i ciężsi od kobiet, a także mają w stosunku do nich większą masę mięśniową. Im większe (a co za tym idzie cięższe) jest Twoje ciało, tym więcej energii będzie Cię “kosztować” wprawienie go w ruch i dalsze utrzymanie aktywności. A ponieważ podczas aktywności fizycznej mięśnie zużywają więcej energii niż tkanka tłuszczowa (której zawartość u kobiet jest procentowo wyższa niż u mężczyzn), mężczyzna i kobieta – nawet o tej samej wadze – podczas wspólnego spaceru spalą inną ilość kalorii. Z reguły wydatek energetyczny mężczyzny będzie w takim wypadku wyższy.

Łatwo się domyślić, że konkretna osoba spali więcej kcal podczas godziny spaceru, niż w przypadku, gdyby trwał on krócej. Analogicznie tempo, w jakim idziesz i wkładany w tą aktywność wysiłek mają bardzo duży wpływ na ilość energii, którą ostatecznie “zużyjesz”. Zatem podczas powolnej przechadzki spalisz zdecydowanie mniej kalorii niż w trakcie energicznego marszu.

W bardzo dużym przybliżeniu można przyjąć, że maszerując w średnim tempie (ok. 4-5 km/h) osoba o przeciętnym wzroście i wadze spali w trakcie spaceru trwającego godzinę około 300 kcal.

Dokładniejsze wyliczenie ile kcal spala spacer w Twoim przypadku umożliwiają narzędzia takie jak nasz kalkulator, który uwzględnia różne czynniki mające wpływ na ostateczny wynik.

Jak zwiększyć spalanie kalorii podczas chodzenia?

Odpowiedniej techniki chodzenia, która pozwoli Ci zwiększyć wydatek energetyczny podczas dynamicznych spacerów, trzeba się nauczyć. Najlepiej pod okiem dobrego instruktora, który pokaże Ci dokładnie jaką przyjąć postawę, które mięśnie zaktywować, jak poruszać rękami i w jaki sposób rozkładać ciężar ciała tak, by jak najefektywniej wykorzystać czas przeznaczony na chodzenie. Możesz umówić się na indywidualną sesję z jednym z naszych doskonale wykwalifikowanych i doświadczonych trenerów personalnych w wybranym przez Ciebie miejscu – także w plenerze.

Zwróć także uwagę na swoje nawyki żywieniowe, tak aby dostosować Twój jadłospis do indywidualnych celów i potrzeb, wspomagając wysiłek fizyczny odpowiednio zbilansowaną dietą. Każdy klient trenujący z MIND YOUR BODY zostaje objęty opieką dietetyczną. Istnieje również możliwość umówienia się na konsultację psychodietetyczną i bez zapisu na trening. Nasi specjaliści pomogą Ci przeanalizować Twoje dotychczasowe nawyki związane z jedzeniem, wskażą błędy żywieniowe, które popełniasz i zaplanują jadłospis. Dzięki naszej pomocy podniesiesz efektywność swojej pracy nad sylwetką.