Skip to content

Bóle pleców
rwa kulszowa

Rwa kulszowa jest jednym z tych urazów kręgosłupa, które mogą przytrafić się niespodziewanie. Niekiedy jest wynikiem wieloletnich przeciążeń i siedzącego trybu życia. Czasami wystarczy zaledwie jeden, nieodpowiedni ruch, abyś przez kilka następnych dni, a może nawet tygodni, borykał się z przeszywającym bólem pleców, przesuwającym się wzdłuż pośladków i biodra, aż do stopy – są to najbardziej charakterystyczne objawy rwy kulszowej.

MYB-Uslugi_Fizjoterapia_Bole-plecow

Ból może dotyczyć tylko samej nogi, mimo że jego epicentrum znajduje się w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Nerw kulszowy bowiem to najdłuższy nerw w organizmie człowieka, odpowiedzialny głównie za unerwienie kończyn dolnych. Jego korzenie wychodzą z dolnych segmentów kręgosłupa lędźwiowego (L4-S2), ale on sam biegnie daleko w dół aż po same końce palców stóp. Przyczyną opisywanego urazu zazwyczaj okazuje się ucisk krążka międzykręgowego (tzw. dysku) na korzenie nerwu.

Doskwiera Ci ból pleców?

Skontaktuj się z nami.

Z CZEGO MOŻE WYNIKAĆ RWA KULSZOWA?

Do powstania rwy kulszowej może przyczynić się chociażby nieodpowiednie pochylenie się, przeniesienie ciężkiego przedmiotu czy nagłe zerwanie się z miejsca. Ból potęguje się przy najmniejszym ruchu i niejednokrotnie jest na tyle silny, że wręcz obezwładnia poszkodowanego. Kolejnymi objawami, na które powinieneś zwrócić uwagę, są zaburzenia czucia w obrębie kończyny dolnej oraz problemy z wypróżnianiem. Jeśli zaobserwujesz je u siebie, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem, bądź fizjoterapeutą. Być może konieczne będzie specjalistyczne leczenie rwy kulszowej połączone z fizjoterapią.

REHABILITACJA – KIEDY JĄ ROZPOCZĄĆ?

Do leczenia rwy kulszowej można przejść od razu, nawet w pierwszej, najsilniejszej fazie bólu. Fizjoterapeuta będzie próbował ustawić Twój kręgosłup tak, aby przestał uciskać na nerwy. W tym celu stosowane są różne techniki terapeutyczne takie jak terapia manualna metodami Kaltenborn-Evjenth, McKenziego i Maitland, wszelkiego rodzaju techniki mięśniowo-powięziowe, neuromobilizacje oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu i mięśnie brzucha, a także stretching. Wszystkie ćwiczenia na rwę kulszową powinny być dobrane do Twojego indywidualnego przypadku, przez wykwalifikowaną osobę – co gwarantujemy. Nie musisz się obawiać, nasi specjaliści doskonale wiedzą, w jaki sposób Ci pomóc. Zadbamy o to, byś poczuł ulgę.

Działania profilaktyczne są niezwykle istotne, aby uniknąć tego typu urazów. Bardzo ważnym ich elementem jest odpowiednio dobrana aktywność fizyczna. Szczególnie zaleca się wzmacnianie mięśni głębokich i posturalnych. Pamiętaj, że podstawową zasadą efektywnej profilaktyki jest systematyczność! Skontaktuj się z nami – gwarantujemy profesjonalną pomoc. Swoje lecznicze działania dopasujemy do Twoich indywidualnych potrzeb.