Skip to content

Trening dla kobiet w ciąży

W społeczeństwie wciąż żywe jest przekonanie, że ciąża to okres, kiedy zabroniona jest aktywność fizyczna. To nieprawda. O ile Twój lekarz prowadzący nie stwierdził żadnych przeciwwskazań, odpowiednio skomponowany trening jest nie tylko dopuszczalny, ale wręcz wskazany.

Ćwiczenia w ciąży mają same pozytywne konsekwencje – lepsze samopoczucie, łatwiejszy poród i szybszy powrót do formy po wydaniu na świat maleństwa. Korzyści dotyczą również noworodka – ze względu na lepszą cyrkulację krwi poprawia się ukrwienie łożyska i dziecko jest lepiej dotlenione i odżywione.

zdjęcie108

Oczywiście, najważniejszy jest umiar i fachowe wsparcie, gwarantujące bezpieczeństwo. Niezwłocznie poinformuj swojego trenera personalnego, że spodziewasz się dziecka. Uwzględniając Twój stan, przygotuje nowy plan treningowy z innymi ćwiczeniami, mniejszą intensywnością, zredukowaną liczbą powtórzeń i obciążeń. Każda kobieta inaczej przechodzi ciążę, zatem trening dobierany jest indywidualnie do aktualnych możliwości i samopoczucia przyszłej mamy, a także do planowanej metody porodu (siłami natury lub poprzez cesarskie cięcie).

Zastanawiasz się nad ćwiczeniami w trakcie ciąży?

Umów się! Pierwszy trening pokazowy zawsze gratis!

JAK ĆWICZYĆ W CZASIE CIĄŻY?

Ciąża powoduje poważne zmiany w kobiecym organizmie. Dziecko rozwija się z każdym tygodniem, powodując wzrost masy ciała i zaokrąglenie brzuszka.

Mając wiedzę z zakresu fizjologii, opracowujemy trening dla przyszłych mam w zależności od stopnia zaawansowania ciąży – ćwiczenia wyglądają inaczej w każdym trymestrze. Trening dla kobiet w ciąży ma za zadanie m.in. zniwelować nieprzyjemne dolegliwości ciążowe – ruch jest receptą na zaparcia, mdłości, a nawet zgagę.

Przyszłe mamy często skarżą się na bóle pleców. Nic dziwnego, kręgosłup w czasie ciąży podlega zwiększającym się przeciążeniom, co związane jest z całkowitym wzrostem masy ciała i przesunięciem się środka ciężkości. Słabną również mięśnie nóg i brzucha. Dobrze skonstruowany trening dla kobiet w ciąży zakłada, oprócz podtrzymania kondycji, także wzmocnienie tych newralgicznych partii ciała. Ćwiczenia zwiększą siłę i wytrzymałość, pomogą utrzymać prawidłową postawę ciała i wagę. Praca nad mięśniami brzucha przyniesie efekty także po porodzie. Podczas treningu dla kobiet w ciąży wykonujemy ćwiczenia oddechowe, ucząc prawidłowego oddechu, tak istotnego w czasie porodu.

Wszystko po to, byś ze spokojem i wiarą w siebie weszła w nową, najważniejszą rolę – mamy.

TRENING DLA KOBIET W CIĄŻY

Ciąża to niezwykły czas, podczas którego w miarę sił i możliwości można pozostać aktywną fizycznie. Trener personalny będzie doskonałym wsparciem w tym często niełatwym dla kobiety okresie. Trener osobisty z pewnością okaże się nieocenioną pomocą i znakomitą motywacją do działania. Dodatkowo będzie mógł kontrolować technikę wykonywanych przez Ciebie ćwiczeń, a także na bieżąco poprawiać Twoją postawę tak, abyś miała pewność, że ćwiczysz bez szkody dla siebie i dziecka. Trzeba pamiętać, że każdy cykl treningów dla ciężarnych rozpoczyna się konsultacją i szczegółowym wywiadem, podczas którego trener informowany jest o przeciwwskazaniach zdrowotnych, przebiegu ciąży, dotychczasowym doświadczeniu treningowym, a także planowanej formie porodu. Kobiety, które nie chcą rezygnować z ćwiczeń w trakcie ciąży, powinny trenować pod opieką trenera indywidualnego – tylko wówczas mogą mieć pewność, że trening będzie w 100% bezpieczny.

TRENING DLA CIĘŻARNYCH 

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży mogą zostać przeprowadzone w wybranym przez Ciebie miejscu. Zależy nam na tym, byś czuła się swobodnie i komfortowo. Nasz trener umówi się z Tobą w Twojej ulubionej siłowni, domu lub gdziekolwiek, gdzie będzie sposobność ćwiczeń np. w parku lub lesie. Sesja treningu dla ciężarnych trwa około 60 minut, podczas których liczysz się Ty i Twoje dziecko! Każde spotkanie podzielone jest na trzy części (rozgrzewka, ćwiczenia zasadnicze i wyciszenie), a to, jak długo trwać będzie każda z nich, zależy od Twoich aktualnych potrzeb i możliwości. Zespół MIND YOUR BODY to doświadczeni i wykwalifikowani eksperci, których praca została doceniona przez setki osób, także przyszłych mam, dlatego możesz mieć pewność, że jesteś w dobrych rękach!

ZAUFAJ PROFESJONALISTOM!

W MIND YOUR BODY zachęcamy do aktywności fizycznej wszystkich, również kobiety w ciąży, które nie chcą rezygnować z ruchu do czasu porodu. Treningi dla kobiet w ciąży dostosowywane są do indywidualnych potrzeb przyszłych mam. Oprócz tego program ćwiczeń modyfikowany jest wraz z kolejnymi trymestrami. W miarę tego, jak zmieniają się możliwości kobiety ciężarnej. Zachęcamy także do korzystania  z sesji fizjoterapeutycznych oraz masaży, które pozwolą nieco ulżyć typowym w czasie ciąży bólom kręgosłupa. Wierzymy, że z naszą pomocą uda Ci się utrzymać formę w czasie, kiedy szczególnie powinnaś dbać o bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń oraz rozsądnie gospodarować energią i oszczędzać swoje siły.