Skip to content

Przywracanie sprawności po zabiegach

Rehabilitacja jest bardzo ważnym elementem, pozwalającym na właściwy powrót do zdrowia i pełnej sprawności po niemalże każdym zabiegu. Kiedy zbagatelizujesz zalecenia lekarza i ją pominiesz, możesz narazić się na nawroty dokuczliwych dolegliwości, a nawet szerzej idące konsekwencje, jak przeciążenia innych struktur w przyszłości. Chętnie pomożemy Ci przejść od stanu wymagającego rehabilitacji, do odzyskania pełnej sprawności fizycznej. Trzeba zaznaczyć, że każda kontuzja jest inna, a w zależności od miejsca i rodzaju uszkodzenia oraz techniki operacyjnej różne będzie postępowanie fizjoterapeutyczne. Nieumiejętne poprowadzenie terapii może w skrajnych przypadkach doprowadzić wręcz do pogorszenia pierwotnego stanu. Ze swojej strony gwarantujemy profesjonalne podejście oraz poprawny przebieg wspomnianego procesu.

MYB-Uslugi_Fizjoterapia_Przywracanie-sprawnosci

Potrzebujesz wsparcia w powrocie do formy po zabiegu?

Możemy Ci w tym pomóc.

REKONSTRUKCJA WIĘZADEŁ – REHABILITACJA

Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadeł kolana jest jedną z częściej wykonywanych przez nas interwencji. Obejmuje 2 etapy: przed zabiegiem i po nim. Etap przedoperacyjny ma przede wszystkim odpowiednio przygotować pacjenta do zabiegu, m.in. wzmacniając mięśnie wokół stawu i pozwalając na odzyskanie maksymalnego możliwego zakresu ruchu. Zdecydowanie częściej dochodzi jednak do rehabilitacji pooperacyjnej. Fizjoterapeuta pomaga właściwie przyspieszyć mechanizmy regeneracyjne organizmu w trosce o komfort i samopoczucie pacjenta. Poprzez mobilizację stawu, ćwiczenia stabilizacyjne, pracę manualną nakierowaną na niwelowanie przykurczy doprowadza do odzyskania pełnej sprawności.

Rehabilitacja po operacji kolana powinna być prowadzona w taki sposób, by jak najszybciej odzyskać wyprost w stawie, złagodzić obrzęk i zaangażować do pracy rzepkę. Warto mieć na uwadze, że jedną z najmniej inwazyjnych technik operacyjnych kolana jest artroskopia, czyli wziernikowanie stawu za pomocą układu optycznego. Rehabilitację po artroskopii kolana można i należy zacząć jak najszybciej, co zwykle ma miejsce jeszcze w szpitalu, przed upływem doby po operacji. Zabiegi fizjoterapeutyczne dobierane są indywidualnie, uwzględniając przede wszystkim rodzaj i rozległość urazu, wiek oraz stan zdrowia pacjenta.

ĆWICZENIA PO OPERACJI KRĘGOSŁUPA I BIODRA

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa obejmuje ćwiczenia aktywizujące i wzmacniające mięśnie głębokie oraz przywracające zakres ruchu, a także techniki manualne zapobiegające powstawaniu blizn i poprawiające ruchomość poszczególnych segmentów. Niemniej ważna okazuje się być edukacja pacjenta dotycząca zasad profilaktyki oraz zmiana nawyków ruchowych i stylu życia. Z kolei rehabilitacja po operacji biodra opiera się na regularnie wykonywanych ćwiczeniach zwiększających głównie siłę mięśni pośladkowych i odwodzicieli oraz pracę nad zakresem ruchu i propriocepcją. W pierwszym okresie po zabiegu zabronione są ruchy zgięcia powyżej 90 stopni, przywodzenia oraz rotacji wewnętrznej, gdyż grozi to zwichnięciem endoprotezy. Ważnym elementem pracy fizjoterapeutycznej po operacji jest zapobieganie przykurczom zgięciowo-odwiedzeniowym stawu biodrowego poprzez rozciąganie konkretnych grup mięśniowych.