+48 505 421 620

Przywracanie sprawności po operacjach i zabiegach

Rehabilitacja jest bardzo ważnym elementem , pozwalającym na właściwy powrót do zdrowia i pełnej sprawności po niemalże każdym zabiegu. Kiedy zbagatelizujesz zalecenia lekarza i ją pominiesz, możesz narazić się na nawroty dokuczliwych dolegliwości, a nawetszerzej idące konsekwencje jak przeciążenia innych struktur w przyszłości. Chętnie pomożemy Ci przejść od stanu wymagającego rehabilitacji , do odzyskania pełnej sprawności fizycznej. Trzeba zaznaczyć, że każda kontuzja jest inna,a w zależności od miejsca i rodzaju uszkodzenia oraz techniki operacyjnej różne będzie postępowanie fizjoterapeutyczne.. Nieumiejętne poprowadzenie terapii może w skrajnych przypadkach y doprowadzić wręcz do pogorszenia pierwotnego stanu,. Ze swojej strony gwarantujemy profesjonalne podejście oraz poprawny przebieg wspomnianego procesu.

Potrzebujesz wsparcia w powrocie do formy po zabiegu?

Możemy Ci w tym pomóc

Rekonstrukcja więzadeł – rehabilitacja

Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadeł kolana jest jedną z częściej wykonywanych przez nas interwencji. . Obejmuje 2 etapy: przed zabiegiem i po nim. Etap przedoperacyjny ma przede wszystkim odpowiednio przygotować pacjenta do zabiegu,m.in. wzmacniając mięśnie wokół stawu i pozwalając na odzyskanie maksymalnego możliwego zakresu ruchu.Zdecydowanie częściej dochodzi jednak do rehabilitacji pooperacyjnej. Fizjoterapeuta pomaga właściwie przyspieszyć mechanizmy regeneracyjne organizmu w trosce o komfort i samopoczucie pacjenta. Poprzez mobilizację stawu, ćwiczenia stabilizacyjne, pracę manualną nakierowaną na niwelowanie przykurczy doprowadza do odzyskania pełnej sprawności.

Rehabilitacja po operacji kolana powinna być prowadzona w taki sposób, by jak najszybciej odzyskać wyprost w stawie, złagodzić obrzęk i zaangażować do pracy rzepkę. . Warto mieć na uwadze, że jedną z najmniej inwazyjnych technik operacyjnych kolana jest artroskopia, czyli wziernikowanie stawu za pomocą układu optycznego, Rehabilitację po artroskopii kolana można i należy zacząć jak najszybciej, co zwykle ma miejsce jeszcze w szpitalu, przed upływem doby po operacji. Zabiegi fizjoterapeutyczne dobierane są indywidualnie, uwzględniając przede wszystkim rodzaj irozległość urazu, wiek oraz stan zdrowia pacjenta.

Ćwiczenia po operacji kręgosłupa i biodra

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa obejmuje ćwiczenia aktywizujące i wzmacniające mięśnie głębokie oraz przywracające zakres ruchu, a także techniki manualne zapobiegające powstawaniu blizn i poprawiające ruchomość poszczególnych segmentów. Niemniej ważna okazuje się być edukacja pacjenta dotycząca zasad profilaktyki oraz zmiana nawyków ruchowych i stylu życia. , . Z kolei rehabilitacja po operacji biodra włącza regularne wykonywanie ćwiczeń zwiększających głównie siłę mięśni pośladkowych i odwodzicieli oraz pracę nad zakresem ruchu i propriocepcją. W pierwszym okresie po zabiegu zabronione są ruchy zgięcia powyżej 90 stopni, przywodzenia oraz rotacji wewnętrznej, gdyż grozi to zwichnięciem endoprotezy. Ważnym elementem pracy fizjoterapeutycznej po operacji jest zapobieganie przykurczom zgięciowym stawu biodrowego poprzez rozciąganie konkretnych grup mięśniowych.