Skip to content

Przeczytaj nowy post

7 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO BIEGAĆ

Choć można powiedzieć, że bieganie jest modne, nie da się nie zauważyć, że to coś więcej niż trend. To pewien styl życia, który łączy ludzi różnych płci, zawodów, ras, w różnym wieku. To sport dla każdego, który daje wyjątkowe poczucie wspólnoty. Nie chodzi tylko o liczne imprezy masowe, zawody, czy biegi uliczne. Idź do parku pobiegać, a zobaczysz, że inni biegacze będą do Ciebie machać – choć się nie znacie, jesteście w jednej drużynie. Co takiego jest w bieganiu, że wciąga rzesze ludzi z całego świata? Poznaj najważniejsze powody, dla których warto biegać, a potem… po prostu sam spróbuj. Na początku będziesz potrzebował sporej dawki motywacji, ale gdy już złapiesz “bakcyla” nie odstraszy Cię kiepska pogoda i nie odwiedzie od treningu nawet najciekawszy serial.

SPOSÓB NA NADWAGĘ I POPRAWĘ FORMY

Dla wielu osób bodźcem do biegania jest chęć zrzucenia zbędnych kilogramów, poprawa wyglądu i kondycji. Nic dziwnego – podczas joggingu spalasz średnio 700 kcal na godzinę (oczywiście zależy to od tempa biegu i Twojej masy ciała), a w dodatku przyspieszasz metabolizm, co znacznie ułatwia odchudzanie. Biegając, poprawiasz m.in. wydolność i koordynację, a ponadto wspomagasz walkę z cellulitem. Regularny trening biegacza zmniejsza też oznaki starzenia, bo dzięki lepszemu krążeniu skóra staje się bardziej elastyczna.

RECEPTA NA ZDROWIE I DŁUŻSZE ŻYCIE

Trudno przecenić korzyści dla zdrowia, jakie niesie ze sobą bieganie. Lepszy sen, sprawniejsze trawienie i wyregulowane ciśnienie to tylko niektóre z nich. Jogging zapobiega również wielu poważnym chorobom, takim jak cukrzyca, obniża ryzyko chorób serca i wspomaga układ odpornościowy. Dotlenia organizm i poprawia wydolność krążeniowo-oddechową, co przekłada się również na lepszą pracę mózgu – jasność myślenia, dobrą koncentrację, pamięć i łatwość w podejmowaniu decyzji. Biegając, zapewniamy sobie zdrowsze i dłuższe życie, czyli ogólnie podnosimy jego jakość.

WEWNĘTRZNA HARMONIA

Amatorzy joggingu zgodnie stwierdzają, że trening biegacza ma zbawienny wpływ na sferę psychiki. Pozwala oderwać się od problemów, rozładować napięcie i stres, co okazuje się pomocne w radzeniu sobie ze spadkami nastroju. Kontakt z naturą dodatkowo uspokaja i pomaga też zebrać myśli. Uwalniane podczas treningu endorfiny poprawiają humor i nastawiają nas optymistycznie na resztę dnia. Biegając, masz poczucie, że robisz dla siebie coś dobrego, a postępy, wytrwałość i pokonywanie własnych słabości napawają Cię dumą. Dzięki temu nabierasz pewności siebie. Bieganie uczy również dyscypliny, organizacji i systematyczności.

Trening biegacza może być elementem szerszego planu treningowego, mającym na celu zwiększenie wydolność. Jak widać, korzyści z biegania jest więcej niż 7. Zapytaj o nie zapalonego biegacza, a nie przestanie o nich opowiadać. Jeśli sam spróbujesz, z pewnością odkryjesz kolejne, istotne dla Ciebie zalety.