Skip to content

KALKULATOR BODY MASS INDEX (BMI)

Indeks BMI służy do oszacowania, czy obecna masa ciała jest prawidłowa. Odbywa się to w oparciu o proporcję wagi (wyrażonej w kilogramach) do wzrostu (wyrażonego w metrach). Indeks BMI jest ogólnym wskaźnikiem, który może pomóc dorosłym mężczyznom i kobietom określić ich aktualną formę. Wskaźnik BMI w prosty sposób pozwoli uzyskać informację, czy prowadzony przez Ciebie styl życia oraz stosowana dieta są odpowiednie. To też pierwszy krok, który może dać Ci odpowiedź, czy należy udać się do specjalisty po pomoc. Oznaczenie to ma także znaczący wpływ na ocenę zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, m.in. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca czy miażdżycą. Wylicz BMI dla dorosłych z naszym kalkulatorem – wprowadź swój wzrost oraz wagę i poznaj swój indeks BMI!

ZROZUMIENIE INDEKSU BMI (BODY MASS INDEX)

Znając swój BMI jesteś o jeden krok bliżej do poznania swojego ogólnego stanu zdrowia. Dowiedz się jak interpretować wyniki swojego BMI.

Jeśli Twój BMI jest poniżej 18,5:
Twój wskaźnik BMI wskazuje na niedowagę. Pamiętaj, że zbyt niski wskaźnik masy ciała może powodować zagrożenia dla zdrowia. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać więcej informacji na temat obliczeń BMI.

Jeśli Twój BMI jest pomiędzy 18,5 – 24,9:
Taki wskaźnik masy ciała uznawany jest za normę. Ta zdrowa waga pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych i oznacza, że jesteś blisko osiągnięcia swoich celów treningowych.

Jeśli Twój BMI jest powyżej 30:
Wskaźnik BMI wskazuje na otyłość. Otyłość może zwiększać ryzyko chorób układu krążenia. Należy rozważyć wprowadzenie zmian w stylu życia poprzez zdrowe odżywianie i ruch, aby poprawić swoją kondycję. Nasi trenerzy personalni pomogą Ci w powrocie na ścieżkę zdrowego trybu życia!

SPRAWDZONY KALKULATOR BMI DLA DOROSŁYCH

Powyższy kalkulator BMI jest przeznaczony tylko dla osób dorosłych, gdyż indeks BMI dla dzieci musi być porównany z daną grupą wiekową (siatki centylowe). Indeks BMI posiada zalety i wady. Do największych atutów należy fakt, że indeks ten jest z łatwy do wyliczenia, a działanie nie jest skomplikowane. Ponadto informacja o tym, że odbiegasz od normy, może być dla Ciebie niezwykle cenną wskazówką motywującą do zmian w swoim stylu życia. Co więcej, badania dowodzą, że osoby dorosłe o indeksie BMI w przedziale 18,5-25 cieszą się lepszym zdrowiem i mniejszą zachorowalnością na choroby cywilizacyjne bezpośrednio związane z dietą, np. miażdżycę czy cukrzycę. Indeks BMI ma też swoje wady. Największą z nich jest nieuwzględnienie wielu czynników, m.in. masy mięśniowej i grubości kości. Dodatkowo kalkulatora nie powinny używać kobiety w ciąży, dzieci do 14 roku życia oraz osoby starsze, gdyż wynik może wyjść niemiarodajny.

BMI KOBIET I MĘŻCZYZN

Indeks BMI dla kobiet i mężczyzn obliczany jest według tego samego wzoru, jednak należy pamiętać, że kobiety z natury gromadzą większą ilość tkanki tłuszczowej. Co więcej, nie tyle ilość tkanki tłuszczowej, co jej rozmieszczenie jest istotne w przypadku przeciwdziałania nadwadze, otyłości i chorobom z nimi związanymi. Znacznie gorsza jest otyłość brzuszna niż otyłość w okolicach bioder, ud i pośladków, z którą najczęściej walczą kobiety. Ważne jest, by wynik skonsultować ze specjalistą, który posiada odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, dlatego też zapraszamy do kontaktu z naszymi trenerami! Zespół ekspertów MIND YOUR BODY czeka właśnie na Ciebie – razem przejdziemy z Tobą drogę do upragnionego celu!

HISTORIA WSKAŹNIKA BMI

Wskaźnik BMI, który nazywany jest wskaźnikiem Queteleta II, został opracowany w I połowie XIX wieku przez belgijskiego matematyka o tym właśnie nazwisku. Zależności pomiędzy odpowiednimi składowymi wzoru zostały poparte wieloletnimi badaniami uczonego na grupie ponad setki ochotników. Co ciekawe, głównym założeniem przeprowadzanych badań była chęć określenia zunifikowanych przyczyn zgonów w poszczególnych państwach oraz sformułowanie kształtu ówczesnego przeciętnego człowieka. BMI indeks niecały wiek później został zaktualizowany i przemianowany przez amerykańskiego fizjologa Ancela Keysa i jako Body Mass Index (BMI Index) funkcjonuje po dziś dzień.