Skip to content

Przeczytaj nowy post

STRES – CZYM JEST I JAK SOBIE Z NIM RADZIĆ?

Stres nie omija nikogo, a napięcie fizyczne i psychiczne towarzyszy nam każdego dnia. Jego nadmiar jest bardzo szkodliwy dla organizmu, długotrwały stres obniża skuteczność podejmowanych działań oraz jest przyczyną wielu chorób. Niestety to nieunikniona część naszego życia i naturalna reakcja organizmu na wszelkiego rodzaju wyzwania, które podejmujemy. Jeśli jest go za dużo, przestajemy nad nim panować. Czym jest stres? Co zrobić, by nie wpływał negatywnie na nasze funkcjonowanie?

CO TO JEST STRES?

Stres jest naturalną reakcją organizmu na bodziec (stresor), czyli wszystko to, co wywołuje fizyczny i/lub psychiczny dyskomfort. Podczas wystąpienia sytuacji stresowych organizm zaczyna wydzielać hormony: adrenalinę i noradrenalinę. W wyniku tego następuje podniesienie tętna, rozszerzenie źrenic i napięcie mięśni. Ciało zaczyna bardziej się pocić, a oddech przyspiesza. Długotrwały stres może być wywołany przez różnego typu sytuacje traumatyczne, takie jak śmierć bliskiej osoby, utrata pracy lub trudna sytuacja materialna, czy relacyjna. Wówczas mogą pojawić się dolegliwości fizyczne w postaci bólu głowy, zmęczenia, bezsenności, nadciśnienia, bólów żołądka i apatii. Nie zawsze jednak forma stresu jest taka sama. W przypadku lżejszych sytuacji stresowych, jak na przykład występ przed publicznością, może mieć on działanie mobilizujące.

JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM I NERWAMI?

Radzenie sobie ze stresem jest bardzo szerokim zagadnieniem. To, jak radzimy sobie ze stresem i napięciem, uzależnione jest w głównej mierze od naszego temperamentu i nastawienia. Duże znaczenie ma również płeć, geny i osobowość. Co jest dobre na stres? Z pewnością bardzo dobrym pomysłem będzie wprowadzenie do naszego planu dnia  aktywności fizycznej. Pozwoli to na uwolnienie endorfin, które wywołują poczucie zadowolenia. Dzięki właściwemu treningowi można uspokoić głowę oraz rozluźnić napięte mięśnie. W kwestii doboru odpowiednich ćwiczeń możesz skorzystać z pomocy trenerów MIND YOUR BODY. Ponadto warto wyznaczyć sobie granicę pomiędzy obowiązkami, a czasem na odpoczynek. Nie można zapominać o swoich przyjemnościach. Znajdź czas na relaks i hobby. Warto spotykać się z przyjaciółmi, gdyż rozmowy z bliskimi osobami mają udowodniony wpływ na redukcję stresu.

ĆWICZENIA NA STRES, CZYLI UPORAJ SIĘ Z PROBLEMEM!

Jak pokonać stres? Dobrym sposobem może być wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Ćwiczenia na stres pomogą odzyskać harmonię ciała i umysłu i uspokoić skołatane nerwy. Można przeprowadzić specjalny trening, który pozwala obniżyć poziom napięcia nerwowego i zniwelować negatywne skutki stresującego trybu życia. Taki trening łączy ze sobą elementy stretchingu oraz ćwiczeń oddechowych. Należy wykonywać go regularnie, wówczas ciało uczy się rozluźniać i w ten sposób przeciwdziałać stresowi. Dzięki temu można lepiej kontrolować swoje reakcje na trudne emocje. Można również skorzystać z oferty masaży, które proponuje MIND YOUR BODY. Masaż relaksacyjny umożliwia pozbycie się napięcia mięśniowego oraz pozwala na wyciszenie aktywności układu nerwowego. Dzięki temu możesz doznać uczucia pełnego odprężenia i pozostać w takim stanie jeszcze długo po zakończeniu sesji. Wypróbuj aromaterapię, pamiętaj o zdrowej i zróżnicowanej diecie, przebywaj w gronie przyjaznych ludzi i jak najwięcej się śmiej! Aktywność fizyczna i dobry humor sprawiają, że jest się pewniejszym siebie. Pozwoli to traktować wszelkie przeciwności  jak wyzwania, z którymi można sobie poradzić!

JAK POKONAĆ STRES? POZYTYWNE NASTAWIENIE TO PODSTAWA!

Stres może pojawić się niespodziewanie każdego dnia. To, jak sobie radzić, by nie zaburzył codziennego funkcjonowania, stanowi bardzo ważny element naszego życia. Każda osoba ma inny poziom odporności na sytuacje stresowe. Zależy to przede wszystkim od osobowości i wcześniejszych doświadczeń. Na pewno nie należy nieustannie myśleć o problemie i kumulować w sobie negatywnych uczuć. Warto zastanowić się nad ewentualnymi rozwiązaniami, które mogłyby przynieść pozytywny skutek i poprawę sytuacji. A także działaniami, które można podjąć, aby pomóc sobie w rozładowaniu napięcia. Niektórzy skuteczne metody walki ze stresem mają we krwi, inni muszą się tego stopniowo uczyć. Warto pamiętać o tym, że w przypadku trudnych sytuacji można  skorzystać z pomocy psychologicznej. Wpływ stresu na jakość życia jest ogromny. Z tego powodu konieczne staje się systematyczne zwalczanie jego nadmiaru. Kluczowe w tym przypadku jest odpowiednie nastawienie psychiczne i wypracowane metody wyciszające.