Skip to content

Bóle przeciążeniowe

Siedzący system pracy i niski poziom aktywności fizycznej to wyznaczniki współczesnego trybu życia. Wraz z upływem czasu każdy z nas zaczyna odczuwać jego skutki – pojawiają się liczne schorzenia. Trzeba wiedzieć, jak zachować balans pomiędzy trybem biernym, a czynnym – w innym przypadku nieustannie narażony będziesz na różnego rodzaju bóle przeciążeniowe. Nasilają się one zwłaszcza wtedy, gdy po długim okresie niepodejmowania aktywności, nagle przystąpisz do wykonywania większego wysiłku, ignorując okres adaptacji, czyli stopniowego przyzwyczajania organizmu do ruchu. Niejednokrotnie też zupełny brak ruchu staje się bezpośrednią przyczyną przeciążeń, zwłaszcza gdy przez długie godziny trwasz w niezmienionej pozycji. Najczęściej bóle stawów związane są z uszkodzeniem otaczających je struktur (mięśni, ścięgien, więzadeł i torebek stawowych). Wyróżniamy dwa typy urazów: mechaniczny i zapalny.

MYB-Uslugi_Fizjoterapia_Bole-przeciazeniowe

Pracujesz w jednej pozycji?

Warto coś z tym zrobić.

KIEDY SKORZYSTAĆ Z FIZJOTERAPII?

W przypadku bólu zapalnego w pierwszym okresie pomogą Ci leki przyjmowane doraźnie lub w charakterze kuracji. Z kolei w urazie mechanicznym oraz po ustąpieniu fazy zapalnej, najskuteczniejsza będzie fizjoterapia. Jeśli bóle stawów dotyczą również Ciebie, przede wszystkim powinieneś ograniczyć nadmierną aktywność na własną rękę, a zapobiegniesz w ten sposób pogłębianiu się uszkodzeń. Po przywróceniu równowagi mięśniowo-powięziowej i zniwelowaniu pierwszych, silnych objawów, możesz stopniowo powrócić do ćwiczeń. W przypadku tego typu dolegliwości stosuje się głównie ćwiczenia wzmacniające mięśnie wokół danego stawu i poprawiające jego ruchomość.

BÓLE MIĘŚNI I STAWÓW – CZY Z KTÓRYMŚ Z NICH SIĘ ZMAGASZ?

Przy bólach stawowych w pierwszym okresie rehabilitacji wskazane jest wykonywanie ćwiczeń w odciążeniu (np. jazda na rowerku stacjonarnym, ruchy na wyciągu). Nie mniej istotne są również ćwiczenia stabilizacyjne, które polegają na wzmacnianiu mięśni wokół danego stawu i odbudowie czucia głębokiego.

W przypadku niektórych urazów ból zjawia się nagle, np. po wykonaniu gwałtownego ruchu. Innym razem stopniowo narasta przez dłuższy okres czasu bez jasno określonej przyczyny.

Bólowi danego stawu bardzo często towarzyszy obrzęk i ograniczenie ruchomości, co może prowadzić do kolejnych dysfunkcji – tak bywa w przypadku urazów stawu łokciowego, czy zespołu bolesnego barku. Przyczyną bólu stawu niejednokrotnie jest przeciążenie mięśni lub uszkodzenie ścięgien. Do takich sytuacji może dojść podczas długotrwałego unoszenia ręki (jak np. w czasie wieszania zasłon), nieumiejętnego dźwigania ciężkich przedmiotów, a także w wyniku nieodpowiedniej pozycji podczas snu bądź nieadekwatnego przygotowania się (lub jego braku) do bardziej wymagających ćwiczeń.

W przypadku każdego z urazów stawów bardzo ważna jest terapia manualna prowadzona pod okiem specjalisty. W bólach przeciążeniowych charakterystyczne jest to, że im szybciej zaczniesz działać, tym krótszy będzie powrót do pełnej sprawności.