Zwyrodnieniowe bóle stawów i kręgosłupa
Zwyrodnienia stawów przypisywane były niegdyś jedynie osobom starszym. Jednak prawdą jest, że obecnie zmagają się z nimi osoby w każdym wieku. Wyodrębnia się dwie grupy przyczyn ich powstawania: genetyczne, tzw. pierwotne, czyli te, na które zasadniczo nie mamy wpływu oraz wtórne, zależne od nas – związane z siedzącym trybem życia, nadmiernym przeciążeniem i nadwagą.
Choroba zwyrodnieniowa stawów wynika ze ścierania się chrząstki szklistej pokrywającej powierzchnie stawowe, która jest nieunerwiona i w związku z tym nie daje dolegliwości bólowych przez długie lata. W wyniku nieprawidłowych obciążeń stawu i zmniejszonej ilości mazi stawowej (m.in z powodu braku aktywności) chrząstka stopniowo traci swą grubość. Ból charakterystyczny dla zmian zwyrodnieniowych pojawia się w momencie, gdy uszkodzenia dotarły już do warstwy podchrzęstnej.
Jednym z najbardziej nieprzyjemnych rodzajów tego schorzenia jest zwyrodnienie kręgosłupa. Może ono dotyczyć jego części: szyjnej, piersiowej lub lędźwiowej. Objawy, które mogą na nie wskazywać, to:
- sztywność kręgosłupa po dłuższym przebywaniu w pozycji siedzącej lub leżącej,
- systematyczne, postępujące ograniczenia w zakresach ruchu,
- ostry lub przewlekły ból kręgosłupa, podczas podejmowania aktywności,
- wyczuwalnie mniejsza siła mięśniowa.
Doskwiera Ci ból?
Skontaktuj się z nami.
FIZJOTERAPIA
W przypadku zmian zwyrodnieniowych rehabilitacja skupia się głównie na łagodzeniu objawów, takich jak ból czy sztywność. Zastosowanie ma terapia manualna i techniki mięśniowo-powięziowe.
Wykorzystuje się także kinezyterapię, czyli tzw. leczenie ruchem, skupiając się na wzmocnieniu mięśni i przywróceniu prawidłowych zakresów. Duże znaczenie ma także edukacja dotycząca prawidłowych nawyków ruchowych. Głównym celem tych wszystkich działań jest zatrzymanie procesu zwyrodnieniowego i niedopuszczenie do jego pogłębiania. Opisane sposoby powinieneś praktykować wyłącznie pod okiem specjalisty. Ostatnim etapem leczenia jest operacja, czyli endoprotezoplastyka, która może okazać się konieczna, jeśli zignorujesz wcześniejsze objawy i nie podejmiesz fizjoterapii.
Jak zatrzymać zwyrodnienie stawów? W celu uniknięcia powstania lub pogłębienia tak przykrych dolegliwości, powinieneś trzymać się kilku zasad profilaktyki przeciwzwyrodnieniowej. Dotyczy ona przede wszystkim dbania o prawidłową wagę i postawę ciała, nauki podnoszenia ciężkich przedmiotów w odpowiedni sposób (jak najmniej obciążający stawy), unikania przebywania zbyt długo w jednej pozycji (robienie regularnych przerw w sytuacji, gdy np. wykonujemy pracę siedzącą), a także podejmowania adekwatnej aktywności fizycznej (np. basen, rower, nordic walking, trening personalny).