Budowanie masy mięśniowej
Pięknie wyrzeźbiona, muskularna sylwetka to marzenie i cel treningowy wielu osób, zwłaszcza mężczyzn. Budowanie masy mięśniowej to proces mający na celu zwiększenie obwodów mięśni poprzez trening siłowy, przy jednoczesnym minimalnym przyroście tłuszczu.
Brzmi prosto, ale wcale nie jest to łatwe. Trening na masę wymaga zaangażowania i jak żaden inny, musi być wspierany dwoma innymi czynnikami – dietą i regeneracją. Wydaje się, że wystarczy więcej jeść (nieważne jak), by zwiększyć masę ciała, zmuszając organizm do zmagazynowania energii. Ale aby tę energię przerobić na mięśnie, a w efekcie na atrakcyjną, ładnie zbudowaną sylwetkę, trzeba się odżywiać właściwie.
Nieprawidłowa dieta to najczęstsza przyczyna braku efektów. Oddając się w ręce trenera personalnego, unikniesz błędów, które kosztują stratę czasu i energii. Jeśli chcesz, by kulturystyka była Twoją pasją i sposobem na życie, a nie chwilową fantazją, musisz się zaangażować. Trener personalny przekaże Ci niezbędną wiedzę, opracuje dla Ciebie zgodny z Twoimi potrzebami indywidualny plan treningowy, a także szczegółową dietę, zawierającą potrzebną nadwyżkę kaloryczną, idealne proporcje białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczów.
Będzie Cię też wspierał i motywował na każdym etapie pracy, część zadań będziesz jednak musiał realizować samodzielnie (np. pamiętać o posiłku przed pójściem spać i dbać o optymalną dawkę snu), ponieważ w budowaniu masy mięśniowej ważny jest ogólny styl życia.
Marzysz o doskonale zbudowanej sylwetce?
Umów się! Pierwszy trening pokazowy zawsze gratis!
JAK WYGLĄDA TRENING NA MASĘ
Trening na masę to jedynie bodziec do wzrostu mięśni. Cała reszta zależy od diety. Dobrze skonstruowany plan dietetyczny to klucz do osiągnięcia oczekiwanych efektów.
Spożywane produkty muszą być wartościowe i jak najmniej przetworzone. Rozsądne budowanie masy mięśniowej zakłada 1 do 3 dodatkowych kilogramów na miesiąc (zależnie od indywidualnych uwarunkowań). Oczywiście, chcielibyśmy, by efekty były jak najszybsze, jednak pamiętajmy, że wolniejsze nabieranie masy oznacza zarazem mniejszą ilość tkanki tłuszczowej. Aby zmusić mięśnie do wzrostu, trzeba zwiększać serwowane im obciążenia.
Trening na masę nie może być też jednostajny – modyfikacja ćwiczeń (nawet niewielka) co kilka tygodni będzie stanowić nowy bodziec stymulujący mięśnie do wzrostu. Ważne jest też łączenie ćwiczeń izolowanych z wielostawowymi. Optymalna częstotliwość treningu to trzy (do czterech) razy na tydzień. W przypadku budowania masy mięśniowej więcej nie zawsze znaczy lepiej – jeśli przeciążysz mięśnie i zignorujesz fazę odbudowy, osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego.
Trzecim, obok diety i treningu, elementem budowania masy mięśniowej jest regeneracja – przede wszystkim chodzi o odpowiednią ilość snu (7 godzin na dobę), rezygnację lub ograniczenie alkoholu, ale też, w miarę możliwości, unikanie sytuacji stresowych. Jeśli będziesz przestrzegać zasad treningu, diety i regeneracji, efekty swoich wysiłków będziesz w stanie obserwować niemalże z tygodnia na tydzień.