Trening w prewencji lub bólach kręgosłupa
Powszechny siedzący tryb życia, niewłaściwa postawa ciała, przebyte urazy, a także niedostateczny komfort w miejscu pracy (np. nieprawidłowe ustawienie monitora czy krzesła) to najczęstsze przyczyny dolegliwości bólowych w kręgosłupie.
Newralgiczny jest odcinek lędźwiowy – stanowi najważniejszą podporę ciała, a to w niego uderza np. nieprawidłowa pozycja podczas pracy przy komputerze. Stąd ból pojawia się najczęściej właśnie w tym obszarze. Przyczyna bólu zwykle jest mechaniczna (związana np. z częstym siedzeniem) bądź wynika z braku aktywności fizycznej. Może też wynikać z wrodzonej wady. Bez względu na podłoże, dyskomfort można wyeliminować, stosując odpowiednie ćwiczenia.
Mięśnie pleców i brzucha, czyli tzw. core pełnią kluczową rolę w podtrzymywaniu kręgosłupa, dlatego ważne jest ich wzmacnianie. Zanim jednak rozpoczniesz trening, poinformuj trenera o wszelkich urazach bądź zabiegach związanych z kręgosłupem. Pomoże mu to w stworzeniu indywidualnego planu treningowego z bezpiecznym dla Ciebie obciążeniem.
Trening dostosowujemy do Twoich możliwości i typu bólu (przewlekły lub ostry). Ćwiczenia nie są skomplikowane i nie wymagają szczególnej sprawności. Przy tym rodzaju treningu ważniejsza jest dokładność i precyzja ruchu niż zawrotne tempo i duża ilość powtórzeń.
DOLEGAJĄ CI BÓLE KRĘGOSŁUPA, ALBO CHCESZ IM ZAPOBIEC?
Umów się! Pierwszy trening pokazowy zawsze gratis!
TRENING PREWENCYJNY JAKO ELEMENT KAŻDEJ AKTYWNOŚCI
Trening prewencyjny ma na celu zapobieganie przeciążeniom i urazom. Nie powinien być traktowany jako osobna jednostka treningowa, lecz integralna część całego planu treningowego. Niezależnie od tego, w jakiej jesteś kondycji i w jakim celu ćwiczysz, osiągniesz lepsze efekty, nie dopuszczając do kontuzji.
Dlatego nasi trenerzy przed opracowaniem dla Ciebie indywidualnego planu treningowego analizują Twój obecny poziom sprawności i ryzyko powstania urazów. Zanim przejdziemy bezpośrednio do realizacji wybranego przez Ciebie celu, oceniamy i budujemy podstawową mobilność i stabilność (m.in. stabilizacja miednicy i stawów, odpowiednia kontrola nerwowo-mięśniową, prawidłowe wzorce ruchowe).
Ocena funkcjonalna poprzedza rozpoczęcie aktywności i ma na celu (w zależności od indywidualnego przypadku) korekcję postawy ciała, zapobieganie bólom lub eliminację istniejącego bólu, a tym samym poprawę życiowego komfortu.
Trening funkcjonalny zakłada nie tylko budowę masy mięśniowej, zwiększenie siły, szybkości czy wytrzymałości. Chodzi w nim o to, by zniwelować negatywne skutki siedzącego trybu życia i zapobiec urazom, jednocześnie polepszając kondycję i sportowe osiągi.
Włączenie do treningu ćwiczeń korekcyjnych (np. ćwiczeń na kręgosłup) nie wyklucza budowania jednocześnie sportowej formy. Nadrzędnym celem wszelkich ćwiczeń jest poprawa zdrowia, funkcjonowania organizmu i ogólnej jakości życia.