Szczęśliwie coraz większa ilość naszych rodaków zaczyna zdawać sobie sprawę, że ruch i aktywność fizyczna to ważne elementy wpływające na zdrowie i dobre samopoczucie. Stąd biegi uliczne, stacje wypożyczania rowerów coraz gęściej rozsiane po mieście, dynamicznie rozrastające się sieci fitness klubów, szkółki piłkarskie, czy rolkarze mijani na bulwarach. Co jednak jeśli nie wywodzisz się z rodziny, gdzie sport był na porządku dziennym na równi z wieczorną toaletą, zawsze miałeś zwolnienia z WF-u, a Crossfit kojarzy Ci się z rodzajem przejścia podziemnego?
Wiele osób ma ochotę na swój pierwszy romans z aktywnością fizyczną, często jednak nie wiedzą w jaki sposób rozpocząć flirt. 😉 Albo gorzej – zdobyłeś się już na odwagę i podjąłeś próbę, ale dostałeś kosza…
Spróbuję, korzystając ze swojej wiedzy i wieloletniego doświadczenia jako trener personalny, podpowiedzieć jak przygotować się do tej przygody i przekonać Cię, że warto odważyć się i podjąć wyzwanie.
1. Zainwestuj – niezależnie od tego czy zapragniesz biegać, chodzić na siłownię, czy jeździć na rowerze, potrzebujesz stroju i obuwia sportowego. Oczywiście każda z dyscyplin wymaga nieco innego oprzyrządowania, na tym etapie zachęcałabym cię jednak to stworzenia bazy. Koszulka sportowa w zestawie z dobrym sportowym stanikiem (w przypadku pań), dres lub legginsy i bluza oraz buty biegowe sprawdzą się przy większości sportów. I nie zachęcam tu, żeby wydawać miliony monet na modne fit gadżety. Chodzi o komfort i bezpieczeństwo w czasie uprawiania aktywności, a także dodatkową motywację w myśl zasady „kupiłem, to może już wykorzystam”. Często braki w profesjonalnej garderobie, powodując dyskomfort i urazy, skutecznie zniechęcają nas do kontynuowania wysiłków.
2. Poproś o wsparcie – nie możecie mnie winić, że będę rekomendowała i zachęcała do skorzystania z pomocy trenera osobistego. Dobry trening indywidualny zapewni Twojemu ciału podstawy do uprawiania większości dyscyplin. Nauczy poprawnych wzorców ruchowych, pomoże stworzyć nawyk aktywności, wzmocni nieużywane dotąd mięśnie posturalne (plecy, brzuch, pośladki), pomoże zbudować bazową kondycję. Jeśli z różnych powodów nie chcesz lub nie możesz skorzystać z usług profesjonalnego trenera personalnego, rozejrzyj się wsród swoich znajomych – może jest tam jakiś zapalony sportowiec albo osoba, która początkowy etap sportowej drogi, na którą Ty właśnie wchodzisz, ma już za sobą. Razem jest łatwiej.
3. Siła i spokój – nie porywaj się od razu na bicie rekordów. Przygodę z bieganiem zacznij od regularnych marszów, a następnie marszobiegów. Zanim wyprawisz się na kilkudziesięciokilometrową trasę rowerem po lesie, zrób kilka sesji na rowerku stacjonarnym lub sprawdź swój sprzęt jeżdżąc po najbliższej okolicy. Idąc na siłownię, zacznij od ćwiczeń z ciężarem własnego ciała, a dopiero po kilku tygodniach spoglądaj w kierunku hantli, czy sztangi. Jest jeden istotny element – rób to! Regularność jest podstawą sukcesu. Ustal zawczasu w swoim grafiku 2-3 godziny w tygodniu, które przeznaczysz na aktywność i staraj trzymać się tego schematu.
4. Testuj – miej odwagę przyznać, że coś nie jest dla Ciebie, nie sprawia Ci radości i nie podnosi Twojego poczucia szczęścia. Być może klub fitness będzie dla Ciebie zbyt przytłaczający z głośną muzyką i dużą ilością ludzi. Bieganie możesz uznać za nudne, a na zajęciach tanecznych czuć się zawstydzona. Aktywność fizyczna powinna sprawiać radość, szukaj zatem takich zajęć, na które będziesz szła z uśmiechem, a wychodziła z nich zrelaksowana. Repertuar jest naprawdę ogromny: joga, ścianka wspinaczkowa, crossfit, balet, pływanie, treningi personalne w domu lub w plenerze. Trudno sobie wyobrazić, żeby nie można było w tej bogatej ofercie odnaleźć dla siebie czegoś atrakcyjnego. Sprawdzaj, wybrzydzaj, ale pamiętaj także, żeby każdej z aktywności dać szansę i nie zniechęcać się po pierwszej próbie. Jeśli do tej pory Twoim głównym sportem było przerzucanie kanałów w TV trudno oczekiwać, że już pierwszy trening czegokolwiek sprawi ci radość. Trzeba wytrwać i przetrwać pierwsze poty, zadyszkę, ból mięśni dnia następnego. Warto jednak podjąć to wyzwanie! Wraz z regularnością przychodzą osławione endorfiny, satysfakcja z pokonywania swoich ograniczeń, duma z przekraczania kolejnych granic oraz czysta radość.
5. Pamiętaj o regeneracji – jeśli zakładasz aktywność 3 razy w tygodniu, zadbaj, aby pomiędzy dniami treningowymi, znalazły się dni na odpoczynek. Jeśli zatem zamierzasz ćwiczyć w poniedziałek, kolejne treningi zaplanuj na środę i piątek lub sobotę. W dni wolne możesz wybrać się na basen lub mało forsowny spacer.
6. Dbaj o paliwo – myśląc o rozpoczynaniu jakiejkolwiek aktywności fizycznej lub powrocie do niej, pamiętaj, że Twój organizm musi dostać odpowiednie wsparcie w postaci racjonalnego żywienia. Zwróć szczególną uwagę na posiłki około treningowe, które powinny zawierać porcję wysokiej jakości białka (ryby, mięso, jaja), węglowodanów (kasza, ryż, ziemniaki, owoce) oraz nieodzownie porcję warzyw, zapewniających witaminy i minerały, które są niezbędne dla naszego organizmu. Nie zapominaj także o odpowiedniej ilości wypijanej wody – już 1% odwodnienia to spadek Twojej wydolności o około 10%.
Pozostaje pytanie po co to wszystko robić i stosować się do powyższych punktów?
Choć zwłaszcza na początku, trudno będzie Ci w to uwierzyć, włączenie aktywności do Twojego życia znacząco poprawi jego jakość. Zwiększysz swoją sprawność, pozbędziesz się bólu i ograniczeń ruchowych, zadbasz o zdrowie i atrakcyjny wygląd, ale także podniesiesz ogólny poziom szczęścia. Odwaga w podejmowaniu wyzwań sportowych i ich realizowanie znacząco podnosi nasze poczucie sprawczości, wpływa pozytywnie na samoocenę i poczucie własnej wartości. Czujemy się lepiej ze sobą, a w związku z tym z większym optymizmem podchodzimy także do reszty świata. Zyskują na tym nasze relacje, zarówno te rodzinne, jak i zawodowe. Wspólne uprawianie sportu staje się też świetną okazją do zacieśniania tych relacji.
Do dzieła!