Skip to content

Przeczytaj nowy post

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety. Jej prawidłowy przebieg uzależniony jest od wielu czynników, między innymi od stylu życia i podejmowanej aktywności. W organizmie przyszłej mamy zachodzą zmiany, które wymagają pewnego przygotowania. Rozpoczęcie odpowiednio dobranych ćwiczeń i ich kontynuowanie aż do porodu może przynieść wiele korzyści, tak dla przyszłej mamy, jak i jej dziecka.

Gdy ciąża przebiega bez zakłóceń i nie ma zdrowotnych przeciwwskazań, kobieta ciężarna może rozpocząć regularną aktywność fizyczną. Dzięki temu łatwiej będzie jej utrzymać dobrą kondycję i samopoczucie. Ważne, by pamiętać, że rodzaj i intensywność ćwiczeń należy dopasować do swoich możliwości i umiejętności. Warto tę decyzję również skonsultować z lekarzem prowadzącym, fizjoterapeutą uroginekologicznym i odpowiednio przeszkolonym trenerem. Konieczne jest w tym przypadku indywidualne podejście. Doskonałym pomysłem są treningi personalne, dzięki którym można na bieżąco monitorować postępy ćwiczącej i zadbać o jej bezpieczeństwo.

Dlaczego warto zdecydować się na trening w ciąży?

Właściwie zaplanowana i prowadzona w sposób odpowiedzialny gimnastyka ma wpływ na kondycję fizyczną oraz dobre samopoczucie przyszłej mamy. Odpowiednio dopasowany trening w ciąży może łagodzić wiele dolegliwości jak np. bóle pleców i nóg, pomóc utrzymać organizm w dobrej formie i zapobiec nadmiernemu przyrostowi wagi. Jest sposobem na odciążenie kręgosłupa i wzmocnienie mięśni posturalnych przydatnych przy dźwiganiu dodatkowego obciążenia w postaci rosnącego brzucha. Dzięki aktywności można zmniejszyć uciążliwe zaparcia, usprawnić proces trawienia i pozbyć się częstego uczucia zmęczenia, senności i braku energii. To doskonały sposób na poprawienie funkcjonowania obciążonych układów oddechowego oraz krwionośnego, a przez to łatwiejsze radzenie sobie z wysiłkiem, jakim dla kobiecego organizmu jest utrzymanie ciąży i poród.

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży mogą ponadto ułatwić utrzymanie zdrowej wagi ciała i prawidłowej sylwetki. Dzięki nim szybciej też wraca się do formy po rozwiązaniu. Regularna, dostosowana do możliwości aktywność fizyczna jest jednym z zasadniczych elementów zdrowego stylu życia na każdym jego etapie. Jest ona istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka i utrzymania równowagi psychofizycznej mamy. Wzmocnione mięśnie i dobra wydolność usprawniają i skracają akcję porodową, poprawiają ruchomość i elastyczność. To sposób na wyeliminowanie bólów głowy, pleców i karku, skurczy oraz opuchlizny kończyn, a nawet nudności.

Jakie ćwiczenia w ciąży warto wykonywać?

Zastawiając się, jakie ćwiczenia w ciąży można podjąć, warto skonsultować się z profesjonalnym trenerem osobistym. O ich rodzaju i intensywności nie warto decydować samodzielnie, gdyż zbyt dynamiczne mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Trener personalny dysponuje odpowiednią wiedzą, by zaplanować bezpieczny i efektywny trening w ciąży. Przede wszystkim dopasuje go do trymestru ciąży i zaplanowanej metody porodu, a także indywidualnych preferencji kobiety.

Ćwiczenia w pierwszym trymestrze ciąży to zwykle spokojna aktywność tlenowa, o niskiej intensywności. Zalecane są ćwiczenia oddechowe, korygujące niewłaściwą postawę, a także wzmacniające kończyny górne i dolne. Warto spacerować, jeździć na rowerze stacjonarnym, uprawiać jogę dla ciężarnych.

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży polecane w drugim i trzecim trymestrze to głównie aktywność nastawiona na łagodzenie dolegliwości pojawiających się w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Dobrym pomysłem są ćwiczenia ogólnorozwojowe, wzmacniające mięśnie posturalne oraz zwiększające mobilność. Wśród ćwiczeń zalecanych w ciąży znajdują się te, które pozwalają na rozciąganie i odprężanie mięśni, a także na zwiększenie elastyczności i wzmacnianie mięśni dna miednicy. Trening warto zakończyć ćwiczeniami relaksacyjnymi i oddechowymi.

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży – dlaczego warto je wykonywać pod okiem profesjonalisty?

Właściwie dobrany trening zapewni odpowiednie przygotowanie do porodu oraz pomoże pozbyć się uciążliwych dolegliwości w okresie ciąży. Ćwiczenia dla kobiet w ciąży, przygotowane przez trenera personalnego są w pełni bezpieczne, dopasowane do możliwości i preferencji kobiety. Mogą znacząco poprawić samopoczucie młodej mamy i sprawić, że poród przebiegnie sprawniej. To również sposób na szybszy powrót do formy po obciążających i wyczerpujących organizm dziewięciu miesiącach. Dopasowana forma i intensywność aktywności fizycznej pomoże uporać się z wiotką skórą, nadmiernym przybieraniem na wadze oraz poczuciem braku sił. W efekcie odzyskanie wyglądu i formy sprzed ciąży jest łatwiejsze i szybsze.

Trening w ciąży to sposób na efektywne wzmocnienie mięśni, które mają do wykonania ogromną pracę w trakcie porodu i w okresie połogu. Specjalista dopasuje go do możliwości ćwiczącej, by wyeliminować ryzyko kontuzji. To doskonały pomysł dla kobiet, które nie mają odpowiedniej wiedzy i możliwości treningu np. w zaciszu własnego domu. Ćwiczenia pod okiem trenera personalnego są ponadto okazją do wymiany doświadczeń oraz poznania zasad funkcjonowania ludzkiego organizmu.