Skip to content

Przeczytaj nowy post

ĆWICZENIA FITNESS DLA POCZĄTKUJĄCYCH – O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?

Regularne ćwiczenia to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego zdrowia. Wkrótce po rozpoczęciu treningów zaczniesz dostrzegać, a także odczuwać korzyści, jakie aktywność fizyczna niesie dla twojego ciała i samopoczucia. Jednak regularny trening wymaga odpowiedniego przygotowania, determinacji oraz dyscypliny. Jeśli rozważasz rozpoczęcie swojej przygody z fitnessem, ale nie wiesz, od czego zacząć, ten artykuł jest dla Ciebie.

Fitness dla początkujących – dlaczego warto ćwiczyć?

Wielokrotnie wykazano, że regularne ćwiczenia fitness znacznie poprawiają zdrowie i samopoczucie. Największe korzyści płynące z tego typu aktywności to niewątpliwie utrzymanie właściwej masy ciała, prawidłowy rozwój mięśni szkieletowych oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia wielu chorób. Ćwiczenia mogą również poprawić nasz nastrój, a nawet zagwarantować lepszy sen. Nie zwlekaj więc z rozpoczęciem aktywności fitness. Każdy trening przybliży Cię do wymarzonej sylwetki i zapewni zastrzyk pozytywnej energii, dzięki której zrealizujesz założone cele.

Trening fitness dla początkujących – jaką aktywność wybrać?

Wybór odpowiednich ćwiczeń fitness dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem ma bardzo duże znacznie. Nie kieruj się jedynie modnymi aktywnościami. Trening fitness powinien przede wszystkim sprawiać Ci przyjemność i być dopasowany do indywidualnych preferencji oraz możliwości. Jeśli masz problem z ustaleniem, które ćwiczenia będą najlepsze do realizacji założonych celów oraz Twojego poziomu zaawansowania, możesz porozmawiać z doświadczonym trenerem z MIND YOUR BODY. Specjalista, w oparciu o wywiad dotyczący Twojego stylu życia, dobierze odpowiednią aktywność i podpowie, jak prawidłowo wykonywać poszczególne ćwiczenia. Możliwości masz mnóstwo – od klasycznego aerobiku, popularnej zumby czy zajęć z trampolinami, aż po trening siłowy na wolnych ciężarach, kalistenikę lub trening obwodowy.

Ćwiczenia fitness – jak zacząć?

Przed rozpoczęciem treningu fitness dla początkujących należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Przede wszystkim sprawdź swój stan zdrowia. Warto skonsultować się z lekarzem lub doświadczonym fizjoterapeutą i ustalić czy dana aktywność będzie miała pozytywny wpływ na Twój organizm. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób nieprzyzwyczajonych do wysiłku fizycznego, a także osób powyżej 45 roku życia. Wczesna kontrola może wykryć problemy zdrowotne lub stany, które mogą narazić Cię na kontuzję podczas ćwiczeń. Pomaga również w optymalizacji treningu, ułatwiając Tobie i trenerowi stworzenie planu ćwiczeń dostosowanego do indywidualnych potrzeb.

Zatrzymaj się na chwilę przy wspomnianym planie treningowym. Jednym ze sposobów na to, by za szybko się nie zniechęcić jest rozpoczynanie aktywności od prostych do wykonania zadań, czyli stosowanie metody małych kroków. Następnie, wraz ze wzrostem poziomu sprawności i kondycji, możesz stawiać przed sobą bardziej ambitne założenia. Na przykład, jeśli Twoim celem jest ukończenie biegu na pięć kilometrów, możesz zacząć od stworzenia planu obejmującego krótsze dystanse – po 1 lub 2 km nieprzerwanego biegu. Gdy będziesz w stanie ukończyć te krótkie odcinki, zwiększaj dystans, aż będziesz przebiegać całe pięć kilometrów bez przystanków. Rozpoczynanie od drobnych celów nie tylko zwiększy Twoje szanse na sukces, ale także zapewni Ci odpowiedni poziom motywacji.

Kolejnym kluczowym elementem efektywnego treningu fitness dla początkujących jest regularność. Doświadczenia zawodowych sportowców pokazują, że ludziom łatwiej utrzymać dyscyplinę ćwiczeń, gdy uczynią z nich nawyk. Dobrym sposobem jest ustalenie harmonogramu na cały miesiąc, w którym aktywność fizyczna zaplanowana będzie zawsze w określone dni o tej samej porze, np. po powrocie z pracy.

Warto w swojej codzienności zastąpić niezdrowe przyzwyczajenia aktywnościami, które mają pozytywny wpływ na cały organizm. Mowa w tym przypadku nie tylko o treningu fitness, ale także np. o prawidłowym żywieniu. Fitness dla początkujących powinien obejmować również zdrowe odżywianie. Wartościowe posiłki zapewnią wysoki poziom energii, niezbędnej do efektywnych treningów. W MIND YOUR BODY znajdziesz profesjonalną opiekę dietetyczną, dzięki której Twój jadłospis pełen będzie produktów sprzyjających zdrowiu i sylwetce.