Masz cellulit? Jeżeli jesteś kobietą, to należysz w tym przypadku do naprawdę szerokiego grona. Ze skórką pomarańczową zmaga się większość (aż 90%!) kobiet, zarówno młodych jak i starszych, szczupłych i tych o większych krągłościach. U mężczyzn cellulit pojawia się zdecydowanie rzadziej i może być związany zaburzeniami gospodarki hormonalnej.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat przyczyn powstawania cellulitu i sposobów radzenia sobie z nim.
- Czym jest cellulit i jak powstaje?
- Jakie znaczenie w radzeniu sobie z cellulitem ma właściwe odżywianie?
- Jaki wpływ na redukcję cellulitu ma aktywność fizyczna?
- Jak pielęgnować skórę z cellulitem?
Czym jest cellulit i jak powstaje?
Cellulit nazywany jest potocznie skórką pomarańczową, zaś w fachowej terminologii medycznej – lipodystrofią. Polega ona na niewłaściwym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej, które z kolei powoduje zmiany w tkance podskórnej. Wynikiem tego zjawiska jest powstawanie w dotkniętych cellulitem miejscach charakterystycznych nierówności, składających się z grudek i zagłębień. Są to zmiany obrzękowo-włókniste. Skóra z cellulitem traci również elastyczność. W zależności od zaawansowania, lipodystrofia może być widoczna jedynie po ściśnięciu fałdu skóry, tylko przy określonych pozycjach ciała, albo też przez cały czas.
Najczęściej cellulit pojawia się na udach pośladkach, biodrach, brzuchu i ramionach – czyli w miejscach, w których gromadzi się największa ilość tkanki tłuszczowej.
Do najczęstszych przyczyn powstawania cellulitu należą:
- brak ruchu (siedzący tryb życia),
- nadwaga,
- niewłaściwa dieta (zawierająca za dużo soli oraz cukru),
- zaburzenia gospodarki hormonalnej (zwiększona produkcja estrogenów przy zmniejszonej produkcji progesteronu u kobiet, lub zbyt niski poziom androgenów u mężczyzn),
- problemy z krążeniem,
- nałogowe palenie papierosów,
- noszenie bardzo obcisłych ubrań.
Jakie znaczenie w radzeniu sobie z cellulitem ma właściwe odżywianie?
Jak widać na powyższym wykazie, nieprawidłowa dieta i nadwaga są bardzo częstymi przyczynami powstawania skórki pomarańczowej. Jeżeli więc zastanawiasz się jak się pozbyć cellulitu (zarówno z ud, jak i tego pojawiającego się na pupie, ramionach czy innych częściach ciała), to zapamiętaj, że podstawą skutecznej walki z lipodystrofią jest prawidłowe odżywianie się i regularna aktywność fizyczna.
Pomówmy najpierw o tym pierwszym czynniku. Do zmniejszenia cellulitu niezbędne jest maksymalne ograniczenie/wyeliminowanie następujących szkodliwych nawyków żywieniowych:
- jedzenie fast foodów,
- picie napojów gazowanych,
- spożywanie potraw zawierających nadmiar cukru i soli (np. słodycze i produkty wysoko przetworzone, takie jak gotowe dania i tłuste wędliny),
- picie alkoholu.
Jeżeli palisz papierosy, rzucenie nałogu (poza oczywistymi pozytywnymi skutkami dla zdrowia całego organizmu) również znacząco przyczyni się do zmniejszenia widoczności cellulitu.
Dobre nawyki, których wdrożenie jest konieczne, aby pożegnać się z cellulitem to:
- zwiększenie liczby posiłków w ciągu dnia, przy jednoczesnym zmniejszeniu wartości kalorycznej każdego z nich (należy jeść 3-4 posiłki dziennie),
- wprowadzenie regularności w spożywaniu posiłków w ciągu dnia (minimum 4-godzinny odstęp między posiłkami),
- picie dużej ilości wody (co najmniej 2 litry dziennie),
- jedzenie jak największej ilości produktów surowych, nieprzetworzonych, pełnoziarnistych i bogatych w błonnik.
Ważne jest uwzględnienie w swojej nowej diecie:
- surowych warzyw i owoców,
- ryb,
- jaj,
- roślin strączkowych (fasola, soczewica, groch, ciecierzyca),
- orzechów,
- pieczywa pełnoziarnistego.
Zespół MIND YOUR BODY może pomóc Ci w zmodyfikowaniu Twojej diety tak, by jak najlepiej wspierała Twoją walkę z cellulitem. Zapewniamy fachową opiekę dietetyczną. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, dlatego najpierw omówimy z Tobą Twój dotychczasowy sposób jedzenia, ustalimy Twoje cele i preferencje kulinarne, a następnie wskażemy popełniane przez Ciebie błędy żywieniowe i ułożymy nowy „antycellulitowy” jadłospis.
Jaki wpływ na redukcję cellulitu ma aktywność fizyczna?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, tym co najskuteczniej pomaga na cellulit jest, poza odpowiednią dietą, regularna aktywność fizyczna. Jednak nie każdy jej rodzaj tak samo skutecznie wpłynie na zmniejszenie widoczności skórki pomarańczowej. Żeby się jej pozbyć, należy wykonywać odpowiednie „ćwiczenia na cellulit”.
Trening redukujący cellulit powinien opierać się na aktywnościach w dużym stopniu angażujących te części ciała, na których pojawia się najwięcej skórki pomarańczowej – czyli przede wszystkim uda i pośladki. W ramach takiego treningu wykonuje się zarówno ćwiczenia siłowe jak i aerobowe. Wykonując je zwiększysz masę mięśniową i zredukujesz podskórną tkankę tłuszczową. W ten sposób partie ciała, nad którymi pracujesz staną się widocznie smuklejsze i gładsze.
Do aktywności zmniejszających cellulit należą:
- ćwiczenia siłowe (najlepiej wielostawowe) wzmacniające uda, pośladki i ramiona,
- jazda na rowerze (zwykłym lub stacjonarnym),
- pływanie i gimnastyka w wodzie np. aqua aerobik,
- bieganie,
- skakanie na skakance,
- joga.
Żeby aktywność, którą podejmujesz rzeczywiście przyniosła oczekiwane rezultaty, powinieneś wykonywać ćwiczenia na cellulit w prawidłowy sposób. Dlatego bardzo ważne jest wsparcie doświadczonego trenera personalnego, który pokaże Ci w jak ćwiczyć efektywnie i bezpiecznie, jakich sprzętów używać i jak robić to poprawnie technicznie. Zdecydowanie dobrym pomysłem jest umówienie się na trening indywidualny. Profesjonalny trener ułoży plan treningowy dostosowany do twoich potrzeb i możliwości, zmotywuje do regularnej aktywności i pomoże wytrwać w powziętym postanowieniu wysmuklenia sylwetki i pozbycia się cellulitu.
Jak pielęgnować skórę z cellulitem?
Poza dietą i aktywnością fizyczną w zmaganiach z cellulitem ważna jest też odpowiednia pielęgnacja ciała. Jednym ze skutecznych sposobów na cellulit jest masaż lub drenaż limfatyczny dotkniętych nim obszarów (można przeprowadzać go w domu przy użyciu specjalnej rękawicy, szczotki lub masażera). Warto stosować również peelingi oraz kremy antycellulitowe poprawiające kondycję skóry, ujędrniające ją i wygładzające. Aby takie zabiegi były skuteczne, należy przeprowadzać je regularnie, najlepiej dwa razy dziennie.
Na koniec chcemy wyraźne podkreślić, że cellulit u kobiet jest zjawiskiem normalnym i naturalnym. Nie jest defektem, którego należy się wstydzić, czy usilnie pozbywać. Warto zadbać o siebie stosując wyżej opisane dobre nawyki, a bardziej gładka skóra będzie wtedy jedynie miłym efektem ubocznym świetnego zdrowia i kondycji organizmu.