Chcesz zacząć dbać o siebie? Rozpoczynasz dietę i przygodę z siłownią? Pamiętaj, żeby dobrze przemyśleć, jak się za to zabrać. Podstawą jest dobry plan treningowy. Jak go ułożyć, żeby był dostosowany idealnie do Ciebie? Tego dowiesz się, słuchając swojego organizmu i trenera personalnego. Z jego pomocy korzystają nie tylko doświadczeni sportowcy, ale także, a może przede wszystkim, nowicjusze.
Jak rozpisać plan treningowy i co powinien uwzględniać?
Zanim wejdziesz na sportową drogę, postaw sobie cel i oceń swoje możliwości. To bardzo ważne, bo może okazać się, że bez tego zaczyna brakować motywacji – szczególnie na początku, gdy organizm nie jest przyzwyczajony do aktywności fizycznej, a zatem nie domaga się ruchu sam z siebie. Przeciwnie, pierwsze treningi bywają męczące, choć wcale nie muszą być długie. Jednak nie ćwicz ponad siły! Właśnie po to powstają plany treningowe. Jednym z bardzo ważnych elementów strategii treningowej jest ocena swoich wyjściowych możliwości. To, że masz sprecyzowany cel, nie wystarczy – musisz do niego dążyć w odpowiednim tempie. Twoje ciało nie stanie się silniejsze, niż się spodziewasz, bo tego chcesz. Jeśli będziesz próbował osiągnąć spektakularny efekt w krótkim czasie i zaczniesz wykonywać ćwiczenia, na które nie masz siły, pojawią się bóle przeciążeniowe, wymagające terapii. To zatrzyma Twoje treningi na jakiś czas. Czas, w którym Ty możesz stracić zapał. Dobrze więc przemyśl, jak rozpisać plan treningowy, żeby był dopasowany do Ciebie. Dzięki temu ćwiczenia nie będą męczarnią, a istnieje nawet ryzyko, że staną się przyjemnością. To pomoże Ci wyrobić w sobie nawyk trenowania, a Twoje ciało zacznie wręcz domagać się aktywności fizycznej. W ten sposób osiągniesz cel niejako „przy okazji” i szybciej, niż myślisz.
Plan treningowy – jak ułożyć, które elementy zawrzeć?
Zabierając się za plan treningowy i zastanawiając się, jak ułożyć go w sposób skuteczny, weź pod uwagę przede wszystkim siebie – swoje potrzeby i aktualną formę. Pamiętaj, że to TWÓJ plan treningowy, a aktywność fizyczna ma poprawiać jakość życia. Jeżeli nie masz pewności, jaka intensywność ćwiczeń jest dla Ciebie dobra, przyjdź do nas. Nasi trenerzy pomogą Ci we wszystkim. Będą wiedzieli, jak rozpisać plan treningowy skuteczny w Twoim przypadku i nauczą Cię wykonywać ćwiczenia w bezpieczny sposób. Unikniesz dzięki temu przerw spowodowanych kontuzjami, a treningi będą Ci się dobrze kojarzyły i przyniosą spodziewane rezultaty. Kiedy już masz cel i ocenisz swoje możliwości, możesz przystąpić do dzieła, jakim będzie plan treningowy. Nie wiesz, jak go ułożyć i co wziąć pod uwagę? Podstawowe elementy planu treningowego to:
- rodzaj treningu np. dzielony, obwodowy, HIIT, tabata,
- ilość i rodzaj ćwiczeń,
- ilość powtórzeń oraz ilość serii każdego ćwiczenia,
- czas trwania przerw między seriami.
To wszystko sprawi, że Twój trening będzie miał odpowiednią objętość i intensywność, pozwoli Ci się zmęczyć, ale nie przetrenować, a Ty będziesz wiedzieć, ile czasu potrzebujesz na jego wykonanie. To także istotne, bo pozwala odpowiednio przygotować się do treningu i zaplanować go w swoim kalendarzu.
Plan treningowy – jak ułożyć, aby spełniał swoje zadanie?
Żeby dopasować ćwiczenia do obranego celu i swoich możliwości, najlepiej przyjdź na trening personalny, na którym dowiesz się potrzebnych szczegółów. Ćwicząc pod okiem profesjonalistów, będziesz mieć pewność, że robisz wszystko prawidłowo. Najważniejsze jest jednak to, co siedzi w Twojej głowie. Nie warto nastawiać się na błyskawiczne efekty, bo się rozczarujesz. Jeśli założysz, że schudniesz 10 kilogramów w miesiąc, to szybko odechce Ci się ćwiczyć, bo taki cel jest prawie nierealny do osiągnięcia, a na pewno nie z poszanowaniem zdrowia. Lepiej będzie, jeśli ułożysz plan treningowy tak, aby jego założenia były nieco mniej ambitne. Wówczas szybsze dojście do pożądanych rezultatów będzie dodatkową motywacją do dalszych działań. To jeden z najważniejszych punktów planu treningowego, choć nie jest ściśle określony. Potrafi jednak czynić cuda, dlatego nie rezygnuj z odpowiedniego podejścia!