- Jakie węglowodany po treningu są najlepsze?
- Ile węglowodanów należy przyjmować po treningu?
- Węglowodany po treningu – wsparcie eksperta.
Mityczna opinia o szkodliwości węglowodanów coraz bardziej odchodzi już do dietetycznego lamusa. Przez długi czas panowało błędne przekonanie, że węglowodany tuczą, w związku z czym są jednym z największych wrogów osób trenujących, pragnących zgubić zbędne kilogramy oraz zredukować tkankę tłuszczową. W rzeczywistości jednak to właśnie węglowodany uważa się za jeden z najcenniejszych makroelementów w diecie człowieka, ponieważ zapewniają one energię niezbędną do funkcjonowania organizmu i dlatego właśnie przyjmowane węglowodany po treningu, szczególnie tym intensywnym, pozwalają naszemu organizmowi doskonale się zregenerować. Spożywając węglowodany po treningu uzupełniamy bowiem zapasy glikogenu w mięśniach, którego poziom podczas wysiłku ulega zmniejszeniu. Glikogen jest istotny, ponieważ to on odpowiada za zapasy energii w naszych mięśniach, a tym samym również za ich prawidłową pracę. Jeżeli więc zastanawiasz się, co dają węglowodany po treningu, to zwróć uwagę, że oprócz cennej energii do działania, pozwolą Ci także zredukować przykre dolegliwości związane z przetrenowaniem, takie jak np. zakwasy.
Jakie węglowodany po treningu są najlepsze?
Aby regeneracja mięśni po treningu była jak najbardziej efektywna, należy pamiętać, że węglowodany po treningu powinniśmy przyjmować w postaci węglowodanów prostych, gdyż one dają nam szybki zastrzyk zdrowej energii. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór węglowodanów takich jak glukoza, inaczej zwana też dekstrozą. Popularna i często spotykana fruktoza, charakteryzuje się bowiem długim procesem metabolizmu w organizmie, przez co jej działanie nie jest tak skuteczne, jak w przypadku pierwszego ze wspomnianych związków. Zastanawiając się nad tym, jakie węglowodany po treningu i w jakiej postaci możemy spożywać, warto rozważyć suplementację i odżywki. Na rynku istnieje mnóstwo odżywek dla sportowców zawierających zarówno dekstrozę, jak i glukozę, odpowiednio połączone z kreatyną, odpowiedzialną za budowę masy mięśniowej. Możemy jednak również zdecydować się na naturalne źródła węglowodanów. Wówczas pamiętajmy, jednak, że ich ilość nie będzie tak skoncentrowana i odpowiednio zbilansowana, jak w przypadku profesjonalnych preparatów. Cennym źródłem dekstrozy są winogrona, miód, banany, ryż.
Ile węglowodanów należy przyjmować po treningu?
Skoro już rozważyliśmy, kiedy lepiej spożywać węglowodany – przed, czy po treningu i wiemy, że druga z tych opcji przynosi nam realne korzyści, to pojawia się naturalne pytanie ile węglowodanów po treningu najlepiej przyjmować? Odpowiedź na to pytanie oczywiście nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od naszej płci, masy mięśniowej, ilości tkanki tłuszczowej, a przede wszystkim od rodzaju i intensywności samego treningu oraz naszego celu treningowego. Wiadome jest, że po bardzo intensywnym treningu nasze mięśnie będą wymagały większej regeneracji, a my będziemy potrzebowali więcej energii. Są jednak pewne normy, które mogą być dla nas wskazówką. Zwykło się bowiem przyjmować, że optymalny posiłek powinien zawierać od 60 do 120 gramów węglowodanów po treningu (około 1,5 g na kilogram masy ciała). Warto jednak zwrócić uwagę, czy jesteśmy na diecie redukcyjnej, czy na etapie budowania masy mięśniowej. Ważne jest również, aby węglowodany po treningu przyjmować najpóźniej do dwóch godzin, ale im wcześniej będzie miało to miejsce, tym bardziej skuteczna będzie regeneracja, a my nie odczujemy zmęczenia po intensywnym wysiłku, tylko dostaniemy potężny zastrzyk energii i siły do dalszego działania.
Węglowodany po treningu – wsparcie eksperta.
Jeżeli nie mamy pewności co do tego ile węglowodanów po treningu powinniśmy spożywać, warto skierować to pytanie do profesjonalnego trenera, posiadającego odpowiednią wiedzę dietetyczną, który oszacuje ich właściwą ilość. W MIND YOUR BODY nasi doświadczeni trenerzy nie tylko dobiorą odpowiedni dla Ciebie plan treningowy, który pozwoli skutecznie osiągnąć wspólnie z nimi określone cele, ale też podpowiedzą Ci, ile i jakie węglowodany po treningu najlepiej spożywać. Nasi specjaliści wytłumaczą, co dają węglowodany, jakie realne i wymierne korzyści może przynieść włączenie ich do Twojej diety i jak ta dieta powinna być prawidłowo skonstruowana. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób zmagających się z cukrzycą lub cierpiących na inne zaburzenia metabolizmu cukrów, jak hipoglikemia, hiperinsulinemia, czy insulinooporność. Wówczas węglowodany po treningu powinny być przyjmowane w rozsądnych ilościach i w odpowiedniej postaci. Dlatego właśnie wsparcie doświadczonego dietetyka i trenera jest niezwykle ważne.
Wierzymy, że wspólnie z naszymi ekspertami nie tylko spełnisz swój sen o wymarzonej sylwetce, ale też zmienisz styl życia tak, aby już zawsze czuć się dobrze i w pełni sił. Naszym nadrzędnym celem od zawsze jest dbanie przede wszystkim o zdrowie naszych Klientów, dlatego do naszej pracy podchodzimy niezwykle odpowiedzialnie. Wiemy ile węglowodanów po treningu możesz przyswoić, tak abyś przede wszystkim nie zaszkodził swojemu organizmowi.