Skip to content

Przeczytaj nowy post

PRZETRENOWANIE MIĘŚNI – SKUTKI I OBJAWY

Przetrenowanie mięśni to częste zjawisko u osób aktywnych fizycznie. Problem pojawia się przede wszystkim wówczas, gdy trenujący nastawieni są na szybkie rezultaty, jak na przykład duży spadek wagi lub wzrost siły w krótkim czasie. Zmęczone wysiłkiem fizycznym mięśnie muszą mieć odpowiedni czas na regenerację. Brak odpoczynku skutkować może powstaniem przewlekłego zmęczenia, a w konsekwencji przetrenowania. Jakie skutki niesie ze sobą przetrenowanie mięśni i do czego może doprowadzić? Co robić, by skutecznie mu zapobiegać?

OBJAWY PRZETRENOWANIA, CZYLI CO POWINNO NAS ZANIEPOKOIĆ

Objawy przetrenowania mogą mieć różny charakter i oczywiście nie każdy ból mięśni lub uczucie zmęczenia należy od razu definiować w tych kategoriach. Często przetrenowanie jest mylone ze zwykłym przemęczeniem. Oznaki przetrenowania pojawiają się po dłuższym czasie. Zmęczenie na skutek podejmowanego wysiłku fizycznego narasta, by w chwili jego kumulacji zmniejszyć wydolność całego organizmu. W rezultacie nie jesteśmy w stanie wydajnie trenować ani czynić dalszych postępów. Przetrenowanie wiąże się z całym zespołem objawów psychofizycznych. To przede wszystkim duszności, spadek formy oraz utrata apetytu. Organizm nie może zregenerować się po intensywnym treningu, dlatego kondycja drastycznie spada. Do tego dochodzą również takie objawy jak:

  • spadek wagi,
  • rozdrażnienie,
  • złe samopoczucie,
  • bóle mięśni i stawów,
  • problemy ze snem,
  • brak koncentracji.

W przypadku zaobserwowania u siebie tego rodzaju dolegliwości przy intensywnym uprawianiu sportu z całą pewnością nie należy ich lekceważyć. Może mieć to bowiem bardzo niekorzystne konsekwencje dla naszego organizmu.

SKUTKI PRZETRENOWANIA – DBAJ O SWOJE ZDROWIE!

Skutki przetrenowania mogą mieć bardzo poważny charakter, dlatego właściwa regeneracja powinna być dla nas nie mniej istotna niż dobry trening. Skrócenie czasu odpoczynku i bagatelizowanie uczucia zmęczenia doprowadza do spadku siły i pogorszenia wyników sportowych. Utrata apetytu, będąca następstwem przetrenowania, sprawia, że organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych, które są niezbędne do odbudowy zerwanych struktur mięśniowych. Przetrenowanie może także prowadzić do powstawania procesów zapalnych w mięśniu sercowym. Pojawić może się również przeciążenie układu nerwowego, które sprawia, że robimy się coraz słabsi, mniej skoncentrowani, a nasza koorydynacja spada. Zadaniem układu nerwowego jest wysłanie do mięśni sygnału, który ma na celu wywołanie skurczu. Zmęczenie układu nerwowego, jeśli nie jest wynikiem wtórnego uszkodzenia mięśni, na szczęście jest efektem krótkotrwałym.

PRZETRENOWANIE – ZAPOBIEGANIE I LECZENIE

Aby przeciwdziałać przetrenowaniu, koniecznie należy zadbać o odpowiednią równowagę pomiędzy wysiłkiem i odpoczynkiem. Plan treningowy powinien być dobrze dopasowany pod względem intensywności, objętości oraz doboru właściwych ćwiczeń. Jest to szczególnie ważne u osób początkujących, które nie mają jeszcze doświadczenia treningowego. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Doskonale sprawdzi się trener personalny, który stworzy dla Ciebie plan treningowy oraz zadba o skomponowanie odpowiedniej diety. MIND YOUR BODY to wykwalifikowany zespół  trenerów i fizjoterapeutów, dzięki któremu trening będzie zarówno efektywny, jak i bezpieczny.

Leczenie przetrenowania polega między innymi na odpowiednim dopasowaniu obciążenia treningowego do poziomu obecnej wydolności. Niezbędne jest zadbanie o odpowiedni wypoczynek, czyli długi i głęboki sen, trwający około 8 godzin. Nie można zapominać o zdrowym odżywianiu. Polega ono nie tylko na dostarczeniu białka, tłuszczów i węglowodanów w odpowiedniej proporcji, ale również mikro- i makroelementów oraz niezbędnych witamin. Zalecane jest korzystanie z sauny, masaży, przeprowadzanie rozciągania lub rolowania. Tego rodzaju elementy regeneracji w korzystny sposób oddziaływać będą na zmniejszenie napięcia mięśniowego. W ofercie MIND YOUR BODY znajdziesz klasyczny masaż leczniczy, masaż sportowy, który pozwoli na przywrócenie optymalnych możliwości czynnościowych, oraz masaż relaksacyjny, idealny na rozluźnienie wzmożonego napięcia mięśniowego. Świetnie sprawdzą się one przy oznakach przetrenowania organizmu i pozwolą szybciej wrócić do pełnej sprawności. W MIND YOUR BODY podchodzimy do każdego klienta w sposób indywidualny i holistyczny, a oferowane przez nas usługi są kompleksowe. Pomożemy zwalczyć negatywne skutki przetrenowania, a dzięki naszym wskazówkom Twój trening będzie w pełni bezpieczny i pozwoli na osiągnięcie zadowalających efektów.