Skip to content

Przeczytaj nowy post

SPORT DLA DZIECI – JAK ZACHĘCIĆ DZIECI DO ĆWICZEŃ FIZYCZNYCH?

Wiesz, że aktywność fizyczna jest ważna dla Twojego zdrowia, ale ze względu na szybkie tempo życia i natłok obowiązków czasem trudno znaleźć Ci na nią czas. Podobnie jest z ćwiczeniami u dzieci. Najpierw spędzają kilka godzin w szkole, później odrabiają zadania domowe i wybierają telewizję lub komputer zamiast sportu. Według badań najmłodsi użytkownicy internetu w samych tylko mediach społecznościowych spędzają ponad 30 godzin tygodniowo. W czasach powszechnej nadwagi to zdecydowanie za dużo. Aktywność fizyczna dla dzieci będzie miała wpływ nie tylko na rozwój mięśni, wzmocnienie stawów, kości czy zachowanie prawidłowej wagi, ale i poprawę kondycji psychofizycznej oraz wyników w nauce.

Jako rodzic możesz o wiele skuteczniej wpłynąć na zachowanie dziecka, dając mu przykład swoim działaniem. Słowa nie mają takiej mocy jak czyny. Jeśli będziesz poświęcać czas na ćwiczenia, Twoja pociecha wkrótce zainteresuje się tym, co robisz i zacznie Cię naśladować. Przynajmniej kilka razy w tygodniu znajdź odrobinę czasu na trening. Zyskasz podwójnie – poprawisz swoją kondycję i zadbasz o prawidłowy rozwój dziecka.

SPORT DLA DZIECI – DZIESIĄTKI MOŻLIWOŚCI

Zachęć najmłodszych do wypróbowania różnych dyscyplin sportowych, takich jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka, tenis czy biegi. Im szybciej zaczną poznawać tajniki tych konkurencji, tym większa szansa, że je pokochają i staną się prawdziwymi mistrzami. Sporty zespołowe dodatkowo rozwiną w nich kompetencje społeczne i umiejętność pracy w grupie. Doskonałą odmianą sportu dla dzieci może być również pływanie czy taniec.

ZAJĘCIA RUCHOWE DLA DZIECI BEZ KONIECZNOŚCI WYDAWANIA PIENIĘDZY

Poszukaj łatwo dostępnych form aktywności fizycznej. Nie zawsze musisz kupować najwyższej klasy sprzęt. Zachęcaj dzieci do zabawy na placach zabaw, a gdy nieco podrosną, do wspólnych wycieczek rowerowych i zabaw na świeżym powietrzu z rodzeństwem lub rówieśnikami.

W deszczowe dni możesz urządzić w domu krótką gimnastykę podczas oglądania ulubionych bajek. Zarażaj aktywnością – ćwicz rano lub wieczorem całą rodziną. Pozwalaj także najmłodszym pomagać sobie w obowiązkach domowych – sprzątanie to również forma aktywności fizycznej.

OGRANICZENIE CYFROWEJ ROZRYWKI

Największą przeszkodą na drodze do uprawiania sportu przez dzieci są elektroniczne pokusy, czyli telewizja, konsola, smartfon i komputer, czy tablet. Ważne jest, by pociechy miały wydzielony czas zarówno na cyfrową rozrywkę, jak i aktywność fizyczną. Nie zgadzaj się na to, by kilkuletnie dziecko miało w swoim pokoju telewizor lub komputer. Pilnuj tego, ile czasu spędza przed ekranami – według naukowców najmłodsi nie powinni przesiadywać przed nimi więcej niż jedną, maksymalnie dwie godziny dziennie.

DZIECKO I JEGO SPORTOWA PASJA

Twoja pociecha najprawdopodobniej będzie regularnie ćwiczyć, jeśli znajdzie zajęcie, które pokocha. Niezależnie od tego, czy jest to piłka nożna, taniec czy strzelanie z łuku, każde zajęcia ruchowe dla dzieci są dobre. Uważaj na to, by nie zniechęcać najmłodszych do sportu poprzez np. karanie ich ćwiczeniami za popełniane błędy. Dziesięć pompek i 100 metrów biegu nie sprawdza się jako skuteczna metoda wychowawcza. Pamiętaj, że dzieci nie muszą być najlepsze w tym, co robią. Ważne, żeby sport niósł im radość i towarzyszył na co dzień.

SPORT I DZIECI – BEZPIECZEŃSTWO TO PODSTAWA

Organizując ćwiczenia dla dzieci warto na każdym kroku przypominać im o zasadach bezpieczeństwa. Upewnij się, że konkretna aktywność jest dopasowana do wieku i etapu rozwoju malucha oraz sprawdź, czy mały sportowiec dysponuje odpowiednim sprzętem, jeśli wymaga tego wybrana przez niego dyscyplina. Nie przesadzaj z intensywnością aktywności – dziecko może zmęczyć się o wiele szybciej od Ciebie. Jeśli dojdzie do jakiegokolwiek urazu lub kontuzji, natychmiast udaj się po pomoc do lekarzy specjalistów. W MIND YOUR BODY gwarantujemy m.in. profesjonalną opiekę treningową dla małych mistrzów sportu.