Skip to content

Przeczytaj nowy post

SUPLEMENTY DIETY NA TRENING – CZY I DLACZEGO WARTO JE STOSOWAĆ GDY ĆWICZYSZ?

Kiedyś banan był najczęściej wybieranym paliwem dla organizmu przed treningiem na siłowni. Dziś suplementy sportowe to branża warta wiele milionów złotych. Obietnice zwiększonej wydajności czy szybszej regeneracji mięśni są czynnikami motywującymi do zakupu specjalnych odżywek. Czy warto stosować suplementy kiedy się trenuje w celu osiągnięcia lepszych wyników? Jakie efekty może przynieść spożywanie odpowiednich preparatów? Czy odżywki przeznaczone są tylko dla profesjonalnych sportowców? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, dotyczące suplementów do ćwiczeń.

Czym jest suplement fitness?

To proszek, pastylka lub przetworzona przekąska, którą spożywasz na krótko przed ćwiczeniami, w trakcie treningu lub zaraz po zakończeniu aktywności fizycznej. Na rynku istnieją setki suplementów diety z przeznaczeniem “na siłownię”. Większość z nich składa się zazwyczaj z kofeiny oraz mieszanki innych składników, takich jak beta-alanina, kreatyna czy BCAA. Niektóre mają na celu zwiększenie wydajności podczas ćwiczeń beztlenowych (trening siłowy) lub ćwiczeń wytrzymałościowych (cardio), zapewniając zastrzyk energii i opóźniając zmęczenie, inne wspomagają regenerację mięśni i budowanie masy mięśniowej.

Kiedy warto stosować suplementy do ćwiczeń?

Odżywki nie są zarezerwowane wyłącznie dla profesjonalnych sportowców. Mogą korzystać z nich również amatorzy, którzy chcą poprawić swoją sylwetkę lub wydolność organizmu. Jednak pierwszą zasadą, o której trzeba pamiętać w przypadku suplementacji, jest to, aby służyła ona uzupełnieniu zdrowej, dobrze zbilansowanej diety.

To właśnie na odpowiednim odżywianiu warto skupić się na samym początku swojej przygody ze sportem. Wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych przy jednoczesnym zwiększeniu aktywności fizycznej pozwala osiągnąć maksymalny potencjał organizmu, co przełoży się na znakomite efekty treningu. Jeśli nie wiesz, jak stworzyć optymalną dla siebie dietę, możesz skorzystać z pomocy ekspertów MIND YOUR BODY, którzy ułożą zbilansowany jadłospis i udzielą Ci wielu praktycznych wskazówek.

Decydując się na suplementy pamiętaj, że to, co działa na inną osobę, niekoniecznie musie działać na Ciebie. Prawdopodobnie będziesz musiał wypróbować kilka rodzajów odżywek, aby zobaczyć, która z nich zapewnia pożądane rezultaty w Twoim przypadku.

Które suplementy warto przyjmować gdy trenujesz?

Beta-alanina

Wybierając odżywki, możesz spróbować m.in. beta-alaniny, zwłaszcza jeśli zależy Ci na poprawie wytrzymałości. Zapobiega ona zbyt szybkiemu zakwaszaniu organizmu (pH) i dlatego może wyraźnie zredukować zmęczenie podczas aktywności fizycznej. Dzięki niej zwiększa się wydolność tlenowa, co wpływa na ogólną kondycję. Beta-alanina nie zadziała jednak z dnia na dzień. Badania pokazują, że ten suplement fitness należy przyjmować przez dwa do czterech tygodni (4-6 g dziennie), aby zobaczyć pierwsze efekty jego działania

BCAA

Warte uwagi są również aminokwasy rozgałęzione (inaczej BCAA). Organizm ludzki nie jest w stanie ich samodzielnie wytworzyć. Niski poziom BCAA we krwi wiąże się ze zmęczeniem, zwłaszcza w sportach wytrzymałościowych, trwających dłużej niż dwie godziny. Wykazano, że suplementacja tych aminokwasów opóźnia zmęczenie, hamuje procesy kataboliczne oraz redukuje bolesność mięśni, ułatwiając ich regenerację. BCAA to jeden z popularniejszych suplementów do ćwiczeń. .

Kreatyna

Często reklamowanym suplementem diety na siłownię jest również kreatyna. To związek trzech aminokwasów naturalnie syntetyzowanych przez organizm. Trening siłowy suplementowany kreatyną może być bardziej efektywny, niż trening bez przyjmowania tej odżywki. Kreatyna przyspiesza regenerację mięśni oraz pomaga w ich wzroście. Trudno dostarczyć ją organizmowi w odpowiedniej ilości poprzez naturalne żywienie, zwłaszcza jeśli unika się czerwonego mięsa. Osoby, które regularnie korzystają z siłowni mogą więc wypróbować suplementację tym anabolikiem.

Białko

Wymieniając popularne suplementy fitness nie można pominąć białka. Każda komórka naszego ciała zawiera ten składnik odżywczy. Używamy go do budowy i naprawy tkanek, jako źródła energii oraz do produkcji hormonów i enzymów. Możesz suplementować białko, aby wspomóc budowanie masy mięśniowej oraz zoptymalizować trening poprzez poprawę wydajności i regeneracji.

Suplementy do ćwiczeń – podsumowanie

Decydując się na rozpoczęcie suplementacji, pamiętaj również o witaminach i minerałach. Aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na składniki, które są niezbędne do optymalnego funkcjonowania organizmu. Szukając suplementów, zastanów się przede wszystkim nad tym, jaki cel treningowy chcesz osiągnąć. Jedne substancje pomogą Ci zbudować masę mięśniową, inne będą wspomagać Twoją kondycję. Łącząc odpowiednie odżywki z dobrze zaplanowaną dietą oraz treningiem pod okiem ekspertów z MIND YOUR BODY możesz szybko poprawić swoje sportowe wyniki i zbudować wymarzoną sylwetkę.