Bóle szyi
rwa ramienna
„Rwa barkowa”, jak sama nazwa wskazuje, objawia się charakterystycznym “rwącym” bólem, promieniującym od kręgosłupa szyjnego, poprzez klatkę piersiową, do rąk. Jeśli wykonujesz ciężką pracą fizyczną lub też spędzasz dużo czasu przed komputerem, prawdopodobnie znajdujesz się w gronie osób najbardziej narażonych na jej występowanie. Niemniej jednak, rwa ramienna jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, należących do jednych z najczęściej występujących schorzeń. Warto wiedzieć, czym się objawia oraz w jaki sposób można jej zaradzić, by w razie przypadłości odpowiednio zareagować.
CZĘSTO BOLI CIĘ SZYJA?
Nie bagatelizuj problemu.
PRZYCZYNY POWSTAWANIA I OBJAWY RWY RAMIENNEJ
Jej głównym i jednocześnie najbardziej charakterystycznym objawem jest ból promieniujący od karku, aż do czubków palców u dłoni. Może obejmować również łopatkę oraz przednią część klatki piersiowej. Przy poruszeniu głową, kaszlnięciu lub innych, intensywnych odruchach, możesz zauważyć spotęgowanie się dokuczliwych dolegliwości. Do objawów rwy ramiennej należą także zaburzenia czucia w kończynach górnych i drętwienia, które mogą prowadzić nawet do ich niedowładu. Genezą schorzenia jest zwężanie się otworów międzykręgowych, co prowadzi do ucisku na korzenie nerwowe okolicy szyjnej kręgosłupa oraz do powstawania zapaleń. Pośrednią przyczyną mogą być między innymi już dawno powstałe w tym miejscu zmiany zwyrodnieniowe, które uciskają okoliczne tkanki i nerwy, przyczyniając się do powstawania napięcia. Z racji, że korzenie nerwowe są ze sobą połączone i zależne od siebie, często oprócz rwy barkowej występuje także rwa kulszowa (u tego samego pacjenta).
DZIAŁANIA ZAPOBIEGAWCZE
W przypadku bólu szyi utrzymującego się od kilku dni lub regularnie nawracającego, nie obejdzie się bez wizyty u specjalisty. Na tego typu dolegliwości istnieją skuteczne sposoby, które możemy Ci zaoferować. Podczas wizyty, po szczegółowej diagnostyce, specjalista zaleci odpowiednie leczenie. Jedną z form jest rehabilitacja. Rozpoczyna się ją w momencie ustąpienia najostrzejszego bólu barków, polega przede wszystkim na przywróceniu poprawnego funkcjonowania w obszarze objętym schorzeniem. Istotne są także ćwiczenia, a oprócz nich warto postawić również na różnego rodzaju zabiegi manualne, np. masaże karku i obręczy barkowej. Tego rodzaju zabiegi lecznicze wykonują nasi doświadczeni specjaliści, zatem jeśli zmagasz się z wyżej opisanymi schorzeniami, koniecznie skontaktuj się z nami. Indywidualne podejście do każdego pacjenta jest gwarancją obustronnego sukcesu.