Trening przed sezonem narciarskim
Wielbiciele białego szaleństwa z utęsknieniem czekają na sezon narciarski. Jednak przygotowania do wyjazdu na narty nie mogą się ograniczać do kupienia sprzętu i wyboru miejsca noclegu. Kontuzja bądź koszmarne zakwasy mogą zniweczyć Twoje urlopowe plany i odebrać Ci całą przyjemność z rekreacji. Weź pod uwagę, że jazda na nartach bądź na snowboardzie to bardzo poważne obciążenie – mięśnie muszą wytrzymać stałe napięcie, gdy utrzymujemy niską pozycję, a także podczas jazdy slalomem i pokonywania nierównego terenu.
Niezbędne jest też zachowanie równowagi, dynamika oraz spora elastyczność. Wzmocnienia wymagają przede wszystkim nogi, ale też mięśnie brzucha i pleców, a nawet obręczy barkowej. Opracowany indywidualnie trening narciarski przygotuje Twój organizm do wysiłku i pomoże uzyskać te atrybuty, które są ważne na stoku. Dzięki niemu nie stracisz kontroli nad nartami i nie opadniesz szybko z sił.
Nawet jeżeli aktywność fizyczna towarzyszy Ci na co dzień, warto do treningów dodać specjalne ćwiczenia przed sezonem narciarskim – nastawione m. in.na zwiększenie wytrzymałości i koordynacji. W zależności od indywidualnej kondycji trening trzeba wdrożyć najpóźniej miesiąc przed planowanym wypadem na narty, co tydzień zwiększając jego intensywność.
Chcesz zjeżdżać po stoku jak profesjonalista?
Umów się! Pierwszy trening pokazowy zawsze gratis!
KOMPLEKSOWY TRENING NARCIARSKI
Ćwiczenia przed sezonem narciarskim nie mogą ograniczać się do wzmocnienia mięśni nóg. Plan treningowy powinien być kompleksowy i zawierać także elementy wytrzymałościowe, koordynacyjne, równoważne i rozciągające.
Na stoku pracują też tułów, brzuch, pośladki i łydki – dobra sprawność tych partii zapewnia odpowiednią dynamikę i koordynację, które pozwalają narciarzowi dostosować pozycję swojego ciała do aktualnej sytuacji na stoku i dają kontrolę nad sprzętem. Ważnym elementem treningu narciarskiego są ćwiczenia aerobowe, które dotleniają organizm, zapewniając efektywną pracę układom krążenia i oddechowego. Układy te mają wpływ na efektywność naszej jazdy w czasie całodniowego szaleństwa. Istotne są też ćwiczenia równoważne, które często łączymy ze wzmacniającymi, kończąc sesję treningową stretchingiem. Rozciąganie jest niezbędne, bo wpływa na elastyczność mięśni oraz ruchomość stawów i więzadeł, a także chroni przed kontuzjami – należy pamiętać o nim nie tylko, przygotowując się do sezonu, ale także już na stoku, podobnie jak o rozgrzewce.
Opracowując trening narciarza, nie pomijamy również rąk – to one prawdopodobnie będą stanowić amortyzację, gdybyś się wywrócił. Proste ćwiczenia z hantelkami mają na celu wzmocnienie nadgarstków i obręczy barkowej, które są newralgiczne w razie ewentualnego upadku.