Skip to content

Przeczytaj nowy post

FULL BODY WORKOUT CZY SPLIT – CZYM SĄ I CO WYBRAĆ?

Wybierając dla siebie odpowiedni rodzaj treningu, każdy kieruje się chęcią osiągnięcia jak najlepszych wyników w możliwie najkrótszym czasie. Dla jednych celem jest poprawa wydolności organizmu, dla innych wyrzeźbienie sylwetki. Każda forma ruchu jest dobra i warto dodać ją do codziennego planu dnia. Dzięki temu z całą pewnością poprawi się zarówno stan zdrowia, jak i nasz wygląd. Najlepiej jednak zdecydować się na trening siłowy, który łączy ze sobą wiele korzyści. Rozpoczynając swoją przygodę z siłownią, można spotkać się takimi terminami jak „split” i „FBW”. Co to jest split i czym charakteryzuje się FBW? Który trening wybrać?

ĆWICZENIA NA CAŁE CIAŁO, CZYLI TRENING FBW

FBW czy split? Nad tą kwestią zastanawia się wielu amatorów sportów siłowych. Trening FBW (z ang. full body workout) polega na wykonywaniu ćwiczeń na główne partie mięśniowe podczas jednej sesji treningowej. Najczęściej wzmacniane są one w ramach ćwiczeń wielostawowych, dlatego taki rodzaj aktywności uznawany jest za trening ogólnorozwojowyĆwiczenia na całe ciało polecane są szczególnie osobom początkującym oraz takim, które wracają do treningu po dłuższej przerwie. System pozwala ponownie przyzwyczaić organizm do podejmowania większego wysiłku fizycznego. To również dobre rozwiązanie dla osób wracających do sportu po różnego rodzaju kontuzjach z uwagi na to, że ciało poddawane jest mniejszym obciążeniom, niż ma to miejsce w przypadku splitu. Doskonale sprawdza się także u osób, które chcą redukować wagę, ponieważ ukierunkowany jest na ćwiczenie dużych grup mięśniowych (takich jak grzbiet czy nogi), co pozwala spalić zadowalające ilości kcal podczas sesji.

TRENING SPLIT – CZYM JEST?

Trening dzielony tzw. split ukierunkowany może być zarówno na budowanie masy mięśniowej, zwiększenie siły, jak i poprawę rzeźby ciała. Każda partia mięśniowa trenowana jest przynajmniej raz w tygodniu. Split to trening polegający na łączeniu ze sobą pojedynczych grup mięśniowych i trenowaniu ich w konkretnym dniu, np. klatka piersiowa i bicepsy lub plecy i tricepsy. Dzięki wykonywaniu większej ilości ćwiczeń i serii danego ćwiczenia można zwiększyć objętość treningu. W rezultacie określone partie mięśniowe trenowane są ciężej. Najlepiej, jeśli trening dzielony wykonywany jest przez osoby posiadające już pewne doświadczenie w treningu siłowym. To również dobry wybór dla osób, u których występują dysproporcje sylwetki. Trenując mniej rozwiniętą partię ciała, można poprawić jej estetykę i tym samym całościowe proporcje. Dlatego też split to jeden z najbardziej powszechnych rodzajów treningu w kulturystyce i sportach sylwetkowych.

SPLIT CZY FBW – DLA KOGO DOBRY BĘDZIE OKREŚLONY TYP TRENINGU?

Trening FBW czy split? Dla kogo najlepszym wyborem będą ćwiczenia na całe ciało? Z całą pewnością dla tych, którzy chcą przyzwyczaić organizm do wzmożonego wysiłku i poznać swoje możliwości. To dobre rozwiązanie w przypadku chęci przygotowania swoich mięśni, stawów, ścięgien i więzadeł do bardziej intensywnej pracy. Podczas tego typu treningu angażowana jest większa liczba grup mięśniowych. Oznacza to większą ilość spalonych kalorii, co ma niebagatelne znaczenie dla osób, których celem jest redukcja nadmiernej masy ciała, czy pozbycie się tkanki tłuszczowej. FBW przynosi w tej kwestii znakomite efekty. Z tego powodu system jest chętnie wykorzystywany przez olbrzymią liczbę trenujących. Kiedy zatem warto skorzystać z treningu dzielonego? Najlepiej wówczas, kiedy odczuwasz zmęczenie treningiem FBW lub nie przynosi on już satysfakcjonujących rezultatów. Split to bardzo mocna stymulacja mięśni do wzrostu, dlatego zmiana systemu treningowego może okazać się trafionym rozwiązaniem i umożliwić dalszy progres.

TRENING SPLIT I FBW – PODSUMOWANIE

Decydując się na split lub FBW, należy pamiętać, że obydwie metody treningowe przynoszą wymierne korzyści. Najważniejsze jest bowiem podjęcie aktywności fizycznej, bez względu na to, w jakiej formie. Oczywiście nie ma treningu idealnego i każdy system posiada określone wady. W przypadku splitu jest to większe ryzyko kontuzji, rzadka stymulacja konkretnej grupy mięśniowej lub wolniejsza nauka złożonych wzorców ruchowych. Trening FBW może być bardziej męczący z uwagi na częste wprowadzanie ćwiczeń złożonych lub przedłużające się sesje treningowe. Wykonywanie ćwiczeń wielostawowych wymaga również pewnej wprawy, co może być problematyczne szczególnie u osób początkujących. W celu ułożenia najlepszego treningu, dopasowanego do Twoich umiejętności i możliwości organizmu, polecamy skorzystać z oferty MIND YOUR BODY. Specjalizujemy się we wszystkich rodzajach treningu i pomagamy w osiągnięciu różnorodnych celów treningowych. Z nami osiągniesz sukces!