Skip to content

Przeczytaj nowy post

NAJCZĘSTSZE KONTUZJE BIEGACZY

Kontuzje u biegaczy to temat dość powszechny. Zagadnienie to dotyczy często amatorów, którzy po dość długim okresie bez ćwiczeń powracają do aktywności fizycznej. Zbyt duże obciążenie treningowe na początkowym etapie lub stosowanie mało zróżnicowanego treningu, może przyczyniać się do powstawania uszkodzeń aparatu ruchu. Istotny problem może stanowić również bagatelizowanie niektórych objawów, świadczących o powstaniu kontuzji. W rezultacie może dojść  do rozwinięcia się poważniejszej patologii, której efektem będzie długotrwałe leczenie dolegliwości. Warto więc zapoznać się z najczęstszymi kontuzjami, które dotyczą biegaczy.

KIEDY BOLI KOLANO

W przypadku uprawiania sportu, jakim jest bieganie, często pojawia się ryzyko związane z kontuzją kolana u biegaczy. Kontuzja zwana kolanem biegacza to zespół bólu bocznej części stawu kolanowego. Może pojawić się u osób, które nadmiernie eksploatują stawy, najczęściej w wyniku popełniania błędów treningowych. Przyczyną bywa zbyt duża objętość i intensywność treningu, bądź za krótki czas regeneracji. Kontuzja objawia się bólami w okolicach pasma biodrowo-piszczelowego. W celu poprawy stanu zdrowia należy częściowo ograniczyć aktywność fizyczną oraz stosować specjalne techniki fizjoterapeutyczne, takie jak taping, rolling, czy terapia manualna. Program naprawczy powinien obejmować również wzmocnienie mięśni ud, pośladków oraz łydek, a także zmniejszenie napięcia mięśnia naprężacza powięzi szerokiej. Kontuzje kolana u biegaczy mogą być niebezpieczne i wyeliminować na jakiś czas z uprawiania sportu. Dlatego należy uważnie dobierać obciążenia treningowe i zwracać uwagę na niepokojące objawy.

DOLEGLIWOŚCI ZWIĄZANE Z ZAPALENIEM ŚCIĘGNA ACHILLESA

Niezwykle problematycznymi kontuzjami biegaczy są urazy związane z zapaleniem ścięgna Achillesa. Początkowo problem nie wydaje się duży. Dolegliwości bólowe pojawiają się jedynie w początkowej fazie treningu lub w przypadku wystąpienia dużego zmęczenia. Z czasem jednak może dojść do sytuacji, w której sztywność ścięgna będzie się nasilać, a objawy nie ustąpią pomimo rozbiegania. W rezultacie może dojść do pogrubienia ścięgna, które zupełnie uniemożliwi przeprowadzenie sesji treningowej. Problem może pojawiać się w wyniku nieodpowiednio dobranego obuwia, niewłaściwej techniki biegu lub zbyt obciążającego treningu. Zaleca się wówczas ograniczenie biegania i wprowadzenie aktywności, która nie obciąża ścięgna. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku może okazać się trening ekscentryczny, stretching napiętego mięśnia, rozluźnianie całej tylnej taśmy, rolowanie oraz wprowadzenie elementów terapii manualnej.

BÓLE W OKOLICACH PACHWINY

Częstymi kontuzjami biegaczy są także dolegliwości bólowe pojawiające się w okolicach pachwiny. Kontuzja związana jest między innymi z uszkodzeniem lub podrażnieniem obrąbka stawowego. Podczas biegu dochodzi do wielokrotnego zgięcia w stawie biodrowym, co może być przyczyną  wystąpienia dolegliwości bólowych. Problem często wynika ze specyfiki ćwiczeń wykonywanych podczas treningu. Osoby trenujące bieganie, bardzo często skupiają się na rozciąganiu mięśni, które znajdują się na tylnej stronie ciała, zapominając jednocześnie o zginaczach biodra, stanowiących mięśnie położone z przodu. Stworzenie dysbalansu pomiędzy przednią, a tylną częścią ciała, doprowadza do powstawania przeciążeń w obrębie pachwiny. 

Duża liczba kontuzji sprawia, że nie wolno ignorować żadnych objawów bólowych, mogących pojawić się w naszym aparacie ruchu. Istotne okazuje się również odpowiednie progresowanie obciążeń treningowych, szczególnie jeśli wracamy do aktywności fizycznej po okresie przerwy. Prócz samego biegania, dobrze stosować także różnego typu ćwiczenia wzmacniające, które pomogą zapobiegać powstawaniu urazów.