Skip to content

Przeczytaj nowy post

CZYM JEST TRENING OPOROWY I JAK GO WYKONAĆ W DOMU?

Mocne mięśnie przydają się każdemu, niezależnie od płci, wieku i stylu życia. Okażą się cenne podczas dłuższych spacerów, jazdy na rowerze, czy w trakcie przeprowadzki, kiedy czeka na Ciebie stos kartonów lub mebli do przeniesienia. Mięśnie są odpowiedzialne za naszą postawę, siłę oraz utrzymanie równowagi. Trzeba pamiętać, że znajdują się w całym ciele, także w korpusie, który utrzymuje nas w pozycji pionowej. Zastanawiasz się, co zrobić, aby wzmocnić mięśnie? Czytaj dalej!

Trening oporowyco to takiego?

Masz wrażenie, że siedzenie prosto czy trwanie w pozycji stojącej to dla Ciebie coraz większy wysiłek mimo niezmiennej masy ciała? Niewielki ciężar wydaje się nie do podniesienia? Zacznij zwiększać siłę swoich mięśni! Właśnie do tego służy trening oporowy. Może on być wykonywany również w domu. Zastanawiasz się, co to takiego i w czym może Ci pomóc? Otóż dzięki niemu wzmocnisz nie tylko mięśnie nóg i ramion, ale co istotniejsze także brzucha, pośladków oraz pleców. To kluczowe dla naszej postawy. Zaletą treningu oporowego jest pobudzanie do działania wielu partii mięśniowych jednocześnie, nie musisz więc ćwiczyć osobno każdej z nich. Ponadto wzmacnia ścięgna i więzadła, a także poprawia przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe, czyli tzw. propriocepcję. Pozytywnym skutkiem takiego treningu jest niewątpliwie zwiększenie możliwości siłowych. Dzięki niemu zyskasz też smuklejszą sylwetkę i lepszą kondycję. Poprawi się Twoje samopoczucie, organizm będzie dotleniony, zwiększy się jego wydolność, Twoja zwinność oraz zakres ruchu w stawach. Takie ćwiczenia możesz wykonywać w domu, ale warto wcześniej ustalić plan treningu ze specjalistą. Skorzystaj z pomocy jednego z naszych wykwalifikowanych trenerów personalnych, aby Twoje ćwiczenia okazały się efektywne i dostosowane do Twoich możliwości, a zatem bezpieczne.

Trening oporowy w domu – jak się przygotować?

Pod pojęciem treningu oporowego kryje się szereg różnych ćwiczeń. Do niektórych możesz wykorzystać ciężar własnego ciała, do innych będziesz potrzebować taśm/gum lub obciążenia zewnętrznego w postaci np. hantli. Możesz też użyć mniej profesjonalnego, zastępczego sprzętu jak choćby butelki z wodą. Chcąc jednak przeprowadzić porządny trening, przynoszący najlepsze efekty, warto zainwestować w przyrządy wysokiej jakości dostępne w profesjonalnych sklepach sportowych. Pamiętaj, że w grę wchodzi Twoje zdrowie i bezpieczeństwo podczas ćwiczeń, a na tym nie warto oszczędzać – szczególnie jeśli podchodzisz do sprawy poważnie. Kiedy już kupisz potrzebny sprzęt, sprawdź jak zrobić siłownię domowej roboty, żeby stała się miejscem, do którego będziesz regularnie i chętnie wracać. Musisz wiedzieć, że na efekty treningu oporowego w domu trzeba trochę poczekać, dlatego nie zniechęcaj się po tygodniu. Daj sobie przynajmniej miesiąc, a poczujesz różnicę. Zauważysz, że masz więcej sił, lepsze samopoczucie i większe możliwości kondycyjne.

Możliwe urazy podczas treningu oporowego w domu

W trakcie ćwiczeń oporowych dochodzi do silnych napięć mięśni, których podczas zwykłych, codziennych czynności nie doświadczamy. W związku z tym mogą pojawić się również kontuzje. Źle wykonany ruch, zbyt duże obciążenie, nieodpowiednia postawa podczas wykonywania ćwiczeń – to wszystko może przyczyniać się do powstawania urazów. Niektóre są lekkie i ból szybko ustępuje, ale w wielu przypadkach pomoc specjalisty okazuje się niezbędna. Co zrobić, gdy nabawisz się kontuzji? Przyjdź do MIND YOUR BODY i oddaj się w ręce naszych fizjoterapeutów. Dzięki znajomości wielu metod diagnozowania przyczyn bólu oraz technik masażu klasycznego czy sportowego ustalą, z jakiego rodzaju kontuzją się zmagasz i wdrożą odpowiednie leczenie. Wykorzystanie terapii manualnej nie tylko uwolni Cię od bólu, ale także zwiększy zakresy ruchu w stawach i możliwości mięśni. Po terapii wykonanej przez profesjonalistę wrócisz do treningu z nową energią, a Twoje ćwiczenia będą miały szansę stać się bardziej efektywne.

Nie bój się wykonywać treningu oporowego w domu

Obawiasz się kontuzji? Nie chcesz zrobić sobie krzywdy ćwicząc bez odpowiedniego przygotowania? Spokojnie, pomożemy! Przyjdź na trening indywidualny, by nauczyć się prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń, a także ustalić plan treningowy odpowiedni do Twoich potrzeb i możliwości. Gdy już zdobędziesz wiedzę i dobre nawyki wejdą Ci w krew, możesz śmiało wrócić do swojej domowej siłowni. Jeśli nie trenujesz zawodowo i stosujesz niewielkie obciążenia, nie masz się czego obawiać.