Bieganie jest formą aktywności fizycznej coraz bardziej zyskującą na popularności. Nie wiesz, co ćwiczyć – biegasz, chcesz spalić tkankę tłuszczową – biegasz, poprawić kondycję – biegasz. Bieganie jest praktycznie dla każdego – choć warto skonsultować z trenerem personalnym, czy akurat dla Ciebie stanowi najskuteczniejszy środek do osiągnięcia celu. Zdarzają się bowiem przypadki, gdy treningi biegowe nie przynoszą pożądanych rezultatów, co skutkuje spadkiem motywacji. Wówczas biegaczy zaczyna interesować bieg interwałowy. Dla kogo jest ta forma treningu i jak ją wykonywać?
Czym jest bieg interwałowy?
Bieganie poprawia ogólną kondycję, wydolność tlenową i spala tkankę tłuszczową, jednak nie zawsze. Wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu i samego treningu biegowego. Czasem potrzebujesz czegoś więcej niż truchtu, żeby pozbyć się nadmiernych kilogramów. Wtedy warto sprawdzić trening interwałowy, którego podstawą może być bieganie. Ten typ treningu opiera się na zmianach intensywności ćwiczeń, a więc różnorodnym wysiłku dla mięśni. Dzięki temu organizm nie przyzwyczaja się do wykonywanego ćwiczenia, jest zaskakiwany, co wymaga od niego większego zaangażowania i zużycia energii, w konsekwencji mając wpływ także na spalanie tkanki tłuszczowej. Bieg interwałowy polega na zmianie tempa od truchtu, do bardzo szybkiego biegu (takiego, przy którym dostajemy zadyszki) i odwrotnie. Ważne jest, aby szybkie tempo było bliskie sprintowi, a trucht na tyle spokojny, aby pozwolił nam odpocząć przed kolejnym biegiem. Na początku możliwe są przerwy między seriami, ale osoby, które długo trenują, jako przerwę traktują moment, w którym biegną truchtem. Jednak, zanim przejdziesz do takiej techniki, przyjdź do nas na trening biegowy, aby dowiedzieć się, czy to dla Ciebie najlepsze wyjście i czy jesteś gotowy na bieg interwałowy.
Bieg interwałowy – jakie są efekty?
Szukając aktywności fizycznej dla siebie, trzeba wziąć pod uwagę swoje możliwości i opracować trening nastawiony na cel, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli nie wiesz, jak sprawić, żeby ćwiczenia szybko przyniosły efekty i jak trenować, żeby się nie zniechęcić, przyjdź na konsultację z trenerem personalnym. Dowiesz się wówczas, co i jak ćwiczyć, a także jakich możesz spodziewać się rezultatów. Jeśli biegasz, ale nie widzisz poprawy sylwetki czy lepszej kondycji, pomyśl o zmianie. Wypróbuj bieg interwałowy, którego efekty są szybciej i lepiej widoczne. Bieganie w zmiennym tempie sprawia, że mięśnie są zmuszane do zwiększonego wysiłku, a co za tym idzie, szybciej się wzmacniają. Poprawia się też wydolność organizmu. Można myśleć, że trening interwałowy jest bardziej efektywny niż klasyczne bieganie, ponieważ organizm nie przyzwyczaja się do tempa i dystansu, które są zmienne i jest nieustająco zaskakiwany. Dzięki temu jesteś w stanie szybciej zobaczyć efekty treningu i przygotować swój organizm na różnorodny wysiłek.
Trening interwałowy – bieganie nie dla każdego
Do każdego treningu trzeba się przygotować i upewnić, że nasze ciało sobie poradzi. Nie inaczej jest z treningiem interwałowym. Stanowi on duże obciążenie dla organizmu, dlatego koniecznie zrób wcześniej poprawną rozgrzewkę. Ze względu na ogromny wysiłek, jaki musisz włożyć w bieg interwałowy, zwłaszcza w początkowych etapach najlepiej wykonywać go pod okiem profesjonalnego trenera personalnego. Jest duża szansa, że taka współpraca pomoże uniknąć kontuzji, która uniemożliwiłaby wykonywanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej na czas trwania fizjoterapii lub innego leczenia. Trener oceni też Twoje możliwości i podpowie, jak przygotować się do treningu interwałowego. Doradzi, jaka intensywność treningu będzie dla Ciebie najlepsza i czy w ogóle możesz porywać się na bieg interwałowy. Ze względu na dużą intensywność nie każdy organizm poradzi sobie z tego rodzaju aktywnością. Mimo że bieg interwałowy to świetny trening wydolnościowy, pamiętaj, aby nie przesadzić. Zbyt duże obciążenie treningowe może być szkodliwe. Ćwicz z głową!